R e k l a m a

W Bochni powstaje galeria fotografii Kowalsky Gallery

-

Po dwóch latach starań ceniony fotograf Michał Korta otwiera w Bochni galerię fotografii. Kowalsky Gallery zlokalizowana będzie przy ul. Kowalskiej 11. Pierwsza wystawa planowana jest już na najbliższą jesień.

Pomysł stworzenia galerii fotografii w centrum Bochni pojawił się w przestrzeni publicznej już ponad dwa lata temu. Michał Korta opowiadał wtedy o swoim pomyśle bocheńskim radnym. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Ruszamy. Po ponad dwóch latach negocjacji, rozmów, kroków w przód i kroków w tył, w końcu się udało. Mamy miejsce z dużą witryną minutę od rynku – trwa remont lokalu przy ul. Kowalskiej 11 i mamy nadzieję, że będziemy mogli Was zaprosić na pierwszą wystawę już tej jesieni. Staramy się, aby powstał minimalistyczny „white cube” gdzie na dobrze oświetlonych, białych ścianach będzie można delektować się dobrą fotografią. Niniejszym ogłaszamy powstanie Kowalsky Gallery – galerii fotografii w Bochni – przekazał na Facebooku Michał Korta.

Plany są ambitne, chcemy regularnie pokazywać wyselekcjonowane projekty fotografów z Polski i z zagranicy. Do tego garść wydarzeń okołofotograficznych jak wernisaże, warsztaty, spotkania czy projekcje. Czas pokaże jak lokalna społeczność nas przyjmie. (I jak?) Liczymy na Was! – napisał fotograf.

Oglądałem kilkanaście lokali prywatnych i tych należących do miasta próbując wyobrazić sobie w nich czystą przestrzeń ekspozycyjną. Lokal na Kowalskiej był jednym z moich dwóch ulubionych. Stał pusty prawie pięć lat, kolejne przetargi przechodziły bez zainteresowania. Straszyła okropna witryna z sidingami „drób, mięso, wędliny …”, ściany i stare płytki w bardzo kiepskim stanie, ale to właśnie to miejsce zagrało na mojej wyobraźni. Duża witryna i idealny stosunek ilości pustych ścian do całej powierzchni (wcale niełatwe do znalezienia!). W każdym razie w głowie pojawiła się wizja i lawina ruszyła… – przyznał Michał Korta.

Lokal jest własnością Gminy Miasta Bochnia i został udostępniony odpłatnie na potrzeby prowadzenia galerii. – Po wielu dyskusjach udało się wypracować kompromisy, burmistrz i UM w kilku kwestiach poszli nam na rękę – dziękujemy. Wierzymy, że miastu to się opłaci – dodał na Facebooku Michał Korta.

Postępy w powstawaniu galerii można śledzić na Facebooku – bezpośredni link TUTAJ.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

luty, 2024