Muzealna Akademia Historyczna: „Fotografia w kulturze świata”

-

„Fotografia w kulturze świata” to temat przedostatniego spotkania tegorocznej Muzealnej Akademii Historycznej. Spotkanie z Dariuszem Kobylańskim, fotografem, wydawcą i grafikiem komputerowym, rozpocznie się w najbliższy piątek 20 sierpnia o godz. 17:30 w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni.

Kiedy Daguerre stworzył swój wynalazek, powszechna radość z powstawania obrazu na materiale światłoczułym wynikała z faktu, że fotografowie w sposób mechaniczny mogli uzyskać wizerunek przedmiotów i ludzi bardziej dostępny oraz wiarygodniejszy niż dzieła malarstwa. Fotografia stała się niezwykle użytecznym narzędziem w wielu dziedzinach życia społecznego.

Spróbujmy prześledzić losy fotografii, jej wpływ na kulturę i życie społeczne, zastanówmy się, czy jest sztuką, określmy jej fenomen, czy może… przekleństwo?

Dariusz Kobylański (1971 r.) – wydawca, fotograf, grafik komputerowy i nauczyciel. Opracował graficznie i redakcyjnie ponad 180 publikacji związanych z Tarnowem i Małopolską. Wydawca kilkunastu albumów fotograficznych dotyczących regionu, w tym autorskiego – „Tarnów. Piękne ślady wieków”.

W latach 1992-2002 fotograf w Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Przez kilka lat współpracował z prasą lokalną. Od 1986 roku członek Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego, obecnie wiceprezes TTF ds. organizacyjnych. Uczestnik wystaw fotograficznych w kraju i za granicą, m.in. w Belgii, Francji, Serbii, Macedonii, Argentynie, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Słowacji i Stanach Zjednoczonych.

Wystawy autorskie: „Jej portret” (1992), „Obrazy’95” (1995), „Chasydzi – powrót” (2010), „Szachrit” (2018).

W 2013 roku uzyskał tytuł Artiste FIAP (AFIAP), nadawany przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej (Fédération Internationale de l’Art Photographique) z siedzibą w Brukseli.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

wrzesień, 2023