Weekend z Orężem Polskim na Zamku w Wiśniczu – PROGRAM

-

W najbliższą niedzielę 29 sierpnia na Zamku w Wiśniczu odbędzie się „Weekend z Orężem Polskim”. W programie m.in. Małopolski Turniej Husarski o nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego.

Tegoroczna impreza z kilku powodów będzie wyjątkowa. W roku 2021 obchodzimy 400. rocznicę bitwy pod Chocimiem, jednej z najważniejszych w dziejach Rzeczypospolitej. To najlepszy dowód, że sojusz polsko-litewsko-kozacki stanowił siłę, której nie zdołało złamać nawet będące w punkcie swej największej potęgi, Imperium Osmańskie. Warto to przypominać, bo Chocim 1621 łączy ponad podziałami.

Obrona stała się symbolem walki przeciwko ekspansji islamu, czemu dał wyraz papież, ustanawiając dzień 10 października świętem Najświętszej Maryi Panny i patronów Polski. Rok 1621 to także zawarcie traktatu pokojowego, który dał nam pół wieku bezpiecznej południowej granicy, czas by Polska zebrała siły, które pozwoliły jej wyjść z wojennych opresji połowy XVII wieku.

Wyjątkową rangę będzie miał też rozgrywany po raz drugi Małopolski Turniej Husarski o nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego. Turniej otrzymał rangę jednej z eliminacji Polskiej Ligi Husarskiej, której celem jest propagowanie i kultywowanie tradycji husarskiej. Pod wspólną nazwą odbywa się cykl Turniejów Ogólnopolskich z wielkim finałem, który wyłoni najlepszego husarza, czynnie jeżdżącego konno i zażywającego broni typowej dla Husarii. Po raz pierwszy PLH zawita do Małopolski.

Od samego początku ambicją organizatorów Weekendu z Orężem Polskim na wiśnickim zamku było, aby impreza stała się taką samą wizytówką dla Małopolski jak dla Warmińsko-Mazurskiego jest inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem, a dla Pomorskiego Turniej Rycerski w Gniewie. Weekend z Orężem Polskim otrzymał tytuł „Wizytówki Małopolski”.

PROGRAM:

Zamek Wiśnicz, Podzamcze, Park 400-lecia, 29 sierpnia

  • 10.00 – wymarsz husarii na zamek, rozpoczęcie imprezy z udziałem wszystkich grup rekonstrukcyjnych, złożenie meldunku Burmistrzowi Nowego Wiśnicza przez dowódcę zgrupowania,
  • 10.30 – uruchomienie obozów, atrakcje dla turystów, rozpoczęcie konkursu dla dzieci „Z Orężem Polskim przez wieki”,
  • 14.00-16.00 – II Małopolski Turniej Husarski o nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego – Polska Liga Husarska (błonia u podnóża zamku),
  • 10.30-17.00 – zwiedzanie obozów, bicie monet z Zamkiem Wiśnicz, prezentacje grup rekonstrukcji historycznej na Dziedzińcu Zewnętrznym Zamku, konkurs dla dzieci „Z Orężem Polskim przez wieki”,
  • 16.00-16.30 – inscenizacja Bitwy Chocimskiej (błonia u podnóża zamku),
  • 17.00-17.45 – przemarsz wszystkich wojsk do Parku 400-lecia u podnóża zamku. Wręczenie nagród dla zwycięzców Turnieju Husarskiego. Losowanie nagród w konkursie dla dzieci „Z Orężem Polskim przez wieki”.

Organizatorzy: Muzeum Ziemi Wiśnickiej, Gmina Nowy Wiśnicz, Fundacja Dziedzictwa Kultury i Natury.
Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Partner Główny: Województwo Małopolskie.
Partnerzy: Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Wiśniczu, Zakład Usług Komunalnych w Nowym Wiśniczu, OSP Gminy Nowy Wiśnicz.

Wstęp na dziedziniec zewnętrzny zamku płatny. W cenie biletu: zwiedzanie obozów i stoisk historycznych, zwiedzanie Trasy Dworskiej, Kaplicy zamkowej z Kryptą Rodową Lubomirskich, wystaw Pompa Funebris i Arsenał Wiśnicki oraz udział dzieci w konkursie „Z Orężem Polskim przez wieki”. Bilet normalny – 30 zł, bilet ulgowy – 20 zł. Obowiązuje regulamin Muzeum Ziemi Wiśnickiej.

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

sierpień, 2022

X