Kręgle. Zawodnik z Brzeska zdobył brązowy medal Mistrzostw Świata

-

Jakub Kuryło, zawodnik BOSiRu Brzesko zdobył brązowy medal Mistrzostw Świata w kategorii wiekowej U-18 rozegranych pod koniec sierpnia w Słowenii.

Przepięknie położone u podnóża gór słoweńskie miasteczko Kranj było w dniach 22-26 sierpnia  areną zmagań o światowy championat młodych kręglarzy klasycznych. Ze względu na pandemię Covid-19 w odróżnieniu od innych lat gdzie dla potrzeb Mistrzostw Świata buduje się nową kręgielnię tym razem zawody w kat. U-18 rozegrane zostały na istniejącym obiekcie.

Sama kręgielnia w Kranju zlokalizowana jest na 3 piętrze zakładu przemysłowego.

Wśród reprezentantów Polski w w/w kategorii wiekowej U-18 znalazł się zawodnik BOSiRU Brzesko, Jakub Kuryło. W rozegranych zawodach po świetnej grze w finale Kuba wywalczył brązowy medal tym samym zdobywając tytuł II Wicemistrza Świata.

Złotego medalu pozbawiła go dosyć kontrowersyjna żółto/czerwona kartka za rzut po komendzie tory stop, której zawodnik nie słyszał ze względu doping i fakt, że sędziowie prowadzili zawody w maseczkach i bez mikrofonów. Skutkowało to odjęciem mu od końcowego wyniku 5 punktów i ukończeniem gry z wynikiem 599 kręgli. Wyprzedzający go Niemiec i Słoweniec zbili po 603 kręgle. Łatwo policzyć, że gdyby nie nałożona na Jakuba kara, to właśnie on stanąłby na najwyższym stopniu podium z wynikiem 604 kręgle.

Warto również wspomnieć, że wynik Kuby  (566 kręgli eliminacje + 599 kręgli finał)  jest nowym rekordem Polski w kombinacji. Poprzedni rekord należał również do zawodnika BOSiR-u Brzesko Igora Szydłowskiego i ustanowiony został w 2017 roku na MŚ w Dettenheim.

Jakub Kuryło już po raz drugi w swojej kręglarskiej karierze stanął na podium Mistrzostw Świata. W 2017 roku we wspomnianych powyżej zawodach w niemieckim Dettenheim zdobył srebrny medal  i tytuł Wicemistrza Świata w kategorii wiekowej U-14.