R e k l a m a

Diecezja Tarnowska. Coraz mniej chętnych do kapłaństwa

-

– Coraz mniej chętnych do kapłaństwa. Kryzys powołań dotarł do najpobożniejszej w kraju diecezji tarnowskiej – donosi „Gazeta Krakowska”.

Jak informuje „GK”, tylko 16 kandydatów rozpocznie pierwszy rok studiów w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. – Tak mało chętnych do stanu kapłańskiego w największym seminarium duchownym w Polsce w słynącej z pobożności diecezji jeszcze nie było. Coraz głośniej mówi się o kryzysie powołań, który jest po części efektem kryzysu wiary i spadku zaufania do instytucji Kościoła – czytamy w dzienniku.

Gazeta podaje dla porównania, że w zeszłym roku formację w tarnowskim seminarium rozpoczęło 26 kandydatów, a w 2013 roku było ich 46.

„GK” wyjaśnia, że „wpływ na to, że mniej młodych mężczyzn zgłasza się obecnie do seminariów, ma z jednej strony niż demograficzny, który odczuwają także świeckie wyższe uczelnie, ale również informacje o nadużyciach samych duchownych, w tym ujawniane skandale pedofilskie”.

Podobna sytuacja jest w seminariach w innych diecezjach w Polsce. Cytowany przez dziennik o. Mariusz Mazurkiewicz, rzecznik prasowy Prowincji Warszawskiej redemptorystów, zauważa, że „to nie jest dobry czas dla kapłaństwa” i dodaje, że „postępująca sekularyzacja i zeświecczenie społeczeństwa, zwłaszcza wśród młodych, zrobiły swoje”. – Szczerze mówiąc, obawiam się tego, czy to się jeszcze uda kiedyś odbudować – podsumowuje.

„Gazeta Krakowska” uspokaja jednak, że „nie ma na razie obaw o to, aby księży zabrakło”. – W całej diecezji tarnowskiej jest ok. 1500 wyświęconych kapłanów – czytamy.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia