Queen, Batman i Harry Potter. Co jeszcze gra nam fontanna i co będzie grać w przyszłości?

-

Od piątku na bocheńskim rynku funkcjonuje multimedialna fontanna, która wieczorem trzykrotnie serwuje pokaz woda+światło+dźwięk. Część wykorzystanych motywów muzycznych zapewne rozpoznaliście – my zidentyfikowaliśmy je dla Was wszystkie i mamy istotną informację: w przyszłości może to być zupełnie inny zestaw.

Obecnie fontanna uruchamia się każdego dnia o godz. 9:00 i do godz. 17:00 pracuje w trybie dziennym, generując łagodne, niskie strumienie wody z obniżonym tempem zmian obrazów wodnych. Od godziny 17:00 do zakończenia działa w trybie popołudniowo-wieczornym, zwiększając dynamikę pracy.

Pierwszy pokaz uruchamia się o godz. 19:00, kolejny o 20:30. Oba mają taki sam, dynamiczny, podkład muzyczny. Kolejno słyszymy:

  1. „We Will Rock You” (Queen)
  2. „The Dark Knight” – to ścieżka dźwiękowa z filmu o Batmanie „Mroczny Rycerz” z 2008 roku (Hans Zimmer & James Newton Howard)
  3. „He’s a Pirate” – utwór będący motywem przewodnim serii filmów „Piraci z Karaibów” (Hans Zimmer)
  4. Na finał rozbrzmiewa „We Are The Champions” (Queen)

Trzeci pokaz zaprogramowany jest na godz. 21:30 i z założenia muzyka jest bardziej łagodna. Zaczyna się prawdziwie magicznie, bo z głośników płyną dźwięki ścieżki z filmu o małym czarodzieju:

  1. „Hedwig’s Theme” – to najbardziej charakterystyczny utwór z serii o Harrym Potterze (John Williams)
  2. „Rydwany ognia” (Vangelis) – kompozycja ze słynnego filmu pod tym samym tytułem
  3. „Now We Are Free” – z filmu „Gladiator” (Hans Zimmer; Yvonne S. Moriarty)

Ile trwa sezon na fontannę?

Na razie fontanna została włączona na tydzień – to okres testowy, w którym sprawdzane jest, czy wszystkie jej elementy prawidłowo współgrają i funkcjonują. Jeśli wszystko będzie w porządku, a poprawki nie będą potrzebne, to fontanna w tym roku popracuje jeszcze do końca października – bo wtedy zakończy się dla niej sezon.

Czy fontanna zawsze będzie grać to samo?

Ponowne uruchomienie fontanny nastąpi w maju. Czy z tym samym zestawem muzycznym? Jeszcze nie zdecydowano, natomiast prawdopodobnie tak, bo w obecnym sezonie będzie on wykorzystywany zaledwie przez nieco ponad miesiąc.

Natomiast możliwości techniczne pozwalają na wgrywanie i programowanie pokazów innych na każdy sezon, teoretycznie można przygotować też coś specjalnego na jakieś konkretne wydarzenie. Swobodnie można też ustalać/zmienić liczbę pokazów, pory ich uruchamiania, to czy mają się one odbywać przez cały tydzień, czy może tylko w weekendy itd.

Wisienka na torcie

– Fontanna zamontowana na bocheńskim Rynku z całą pewnością będzie stanowić atrakcję turystyczną – nie mają wątpliwości urzędnicy magistratu. W opinii wielu to „wisienka na torcie” całej rewitalizacji.

W weekend, mimo kiepskiej pogody, multimedialny obiekt przyciąga mieszkańców miasta, którzy naocznie chcą sprawdzić jak się on prezentuje. Sądząc po zasłyszanych rozmowach, dominuje pozytywne zaskoczenie.

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

maj, 2022

X