Radni o regulaminie korzystania z Rynku. Problem z gołębiami: „Wszystko jest zabrudzone”

-

W środę radni komisji kultury rozmawiali na temat projektu regulaminu korzystania z Rynku w Bochni. Zwracano uwagę, że straż miejska będzie musiała skutecznie egzekwować jego zapisy, wskazywano na kłopoty sprawiane przez gołębie, pojawił się też pomysł umieszczenia w dokumencie dodatkowego zakazu, dotyczącego… gum do żucia.

Jak już informowaliśmy urzędnicy przygotowali „Regulamin korzystania z Rynku w Bochni”. Wśród zapisów jest m.in. zakaz picia wody z fontanny i dokarmiania gołębi. Dokument w formie uchwały będzie głosowany 30 września podczas sesji Rady Miasta. Teraz radni rozmawiają na temat regulaminu na komisjach problemowych.

Radni za zakazem dokarmiania gołębi

Z posiedzenia komisji kultury wynika, że radnym tego gremium najbardziej spodobał się zapis zakazujący dokarmiania gołębi.

Dla mnie najistotniejsze jest dokarmianie gołębi. To co się teraz dzieje w Rynku to woła o pomstę do nieba. Na siedziskach jest pełno ptasich odchodów. One (ptaki – przyp. red.) tam siedzą, wylegują się, nie reagują w ogóle na jakiekolwiek działania ze strony człowieka, zadomowiły się na 100 proc. Wszystko jest tak zabrudzone. Proszę zobaczyć ile tam jest odchodów, jaki tam jest fetor, (…) jeden – przepraszam za wyrażenie – smród. Tak nie może być – powiedziała radna Anna Morajko, przewodnicząca komisji kultury.

Egzekucja przepisów

Radna zwróciła również uwagę na konieczność egzekwowania przepisów. – Uważam, że taki regulamin jest konieczny, ale żeby był wprowadzany w życie i egzekwowany. Co z tego, że powiesimy regulamin jak nie będzie osób, które będą to kontrolowały? Muszą być na bieżąco kontrole, osoby, które będą chodzić i egzekwować takie a nie inne zachowania – mówiła Anna Morajko.

W Krakowie też są gołębie, ale tam rano o godz. 4:00 codziennie Rynek Główny jest myty. Czy Bochnię stać na to, żeby codziennie myć płytę Rynku? Chyba nie – zwróciła uwagę Anna Morajko.

Widziałam dziś, że na płycie Rynku leżą całe masy rozmoczonego chleba. Nawet ptaków tam nie było i nikt tego nie je. Jak to wygląda? Może nie chodzi mi o sam regulamin i umieszczenie na płycie Rynku, tylko żeby straż miejska egzekwowała to co jest w tym regulaminie. Nie wyobrażam sobie, żeby nie było patroli przez cały czas. Oni tam muszą chodzić, obserwować. Wtedy ludzie nie będą tak się zachowywać, bo będą mandaty – powiedziała radna Łucja Satoła-Tokarczyk.

„Wszystko jest krytykowane”

Poza tym jeżdżą dzieci na rowerach, deskorolkach, nawet nie wyobrażałam sobie, że można takie rzeczy przy fontannie robić tzn. puszczać płyn do mycia, czy zatykać te otwory. U nas społeczeństwo bocheńskie – niestety musimy to powiedzieć – jest bardzo, bardzo pod tym względem (krytyczne), krytykują wszystko, ale nie są w stanie sami o to zadbać. Oczywiście nie wszyscy, ale bardzo dużo jest takich mieszkańców. Przecież jeżeli chodzi o ten regulamin to przeczytałam wszystkie komentarze pod tym regulaminem i nie ma żadnego pozytywnego zdania. Wszystko jest krytykowane, że obśmieją Bochnię na całą Polskę, że taki regulamin jest – stwierdziła Łucja Satoła-Tokarczyk.

Na placach zabaw na osiedlach są regulaminy, ale kto ich przestrzega? Nikt tego nie czyta, nikt tego nie przestrzega. Ludziom się wydaje, że jak jest do zepsucia to wszystko do zepsucia – dodała radna Łucja Satoła-Tokarczyk.

Gumy do żucia jako oddzielny zapis?

Podczas dyskusji pojawił się jeszcze jeden wątek. Radna Anna Morajko przypomniała, że podczas ostatniej sesji Rady Miasta zwróciła uwagę również na kwestię gum do żucia wypluwanych w centrum miasta. Tej sprawy nie zawarto w projekcie regulaminu. O dopisanie zakazu dotyczącego pozostawiania zużytych gum do żucia na płycie Rynku zaapelował również radny Kazimierz Wróbel.

Warto zwrócić uwagę, że w projekcie regulaminu widnieje zapis, pod który można zakwalifikować śmiecenie gumami do żucia. W pkt. 5 zapisano bowiem, że „na terenie Rynku obowiązuje zakaz: 1) naruszania porządku, zaśmiecania i zanieczyszczania terenu”.

Z projektem regulaminu można zapoznać się TUTAJ.

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

październik, 2021

X