Ślubowanie w I LO w Bochni. Informatycy w mundurach – ZDJĘCIA

-

265 uczniów klas pierwszych z I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Bochni uroczyście rozpoczęło rok szkolny. Po raz pierwszy w historii tej placówki byli wśród nich uczniowie nowo powstałej klasy o profilu – „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”.

W spotkaniu wzięli udział Poseł na Sejm RP Stanisław Bukowiec, Starosta Adam Korta, wicestarosta Ryszard Drożdżak, Dyrekcja szkoły oraz Oficerowie z Regionalnego Centrum Informatycznego w Krakowie i Wojewódzkiej Komendy Uzupełnień w Tarnowie.

Uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły, przyrzekając rzetelnie wypełniać swoje szkolne obowiązki, zachowywać godną postawę moralną i obywatelską oraz systematycznie dążyć do rozwoju osobistego.

W I Liceum ogólnokształcących młodzież uczy się  w 8 klasach – matematyczno – chemicznej, matematyczno – fizycznej, biologiczno – chemicznej, humanistycznej, biologicznej z j.angielskim, geograficznej z j.angielskim, a nowością w tym roku jest klasa o profilu „cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”.

Nowy profil kształcenia powstał we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, w ramach uruchomionego w ubiegłym roku przez ten resort programu pn. „CYBER.MIL z klasą”.  

Warto podkreślić, iż w całym kraju powstało tylko 16 takich klas, po jednej w każdym województwie. Aby więc zakwalifikować się do programu, szkoła musiała spełnić szereg kryteriów formalnych, m.in.: prowadzić działalność dydaktyczno-wychowawczą w dziedzinie obronności państwa, realizować rozszerzony program z matematyki i informatyki lub fizyki, a także posiadać wysoką średnią wyników egzaminu maturalnego z matematyki w ciągu ostatnich trzech lat. 

Oprócz wiedzy ogólnej, uczniowie „cyberklasy” będą zdobywać umiejętności m.in. z historii kryptografii, podstaw algorytmiki oraz bezpieczeństwa w sieciach informatycznych oraz środowiskach chmurowych, w czym pomagać będą doświadczeni wykładowcy – mundurowi, jak również z uczelni wyższych. 

Przyszli absolwenci mogą wiązać swoją przyszłość z kierunkami informatycznymi, politechnicznymi, ale również z instytucjami, które czuwają nad bezpieczeństwem cyfrowym (Biuro do Walki z Cyberprzestępczością przy Komendzie Głównej Policji, Polska Grupa Zbrojeniowa, Ministerstwo Obrony Narodowej, placówki bankowe itp.). Będą również preferowani (dodatkowe punkty) w trakcie rekrutacji na studia wojskowe.

Specjalnie z myślą o nowym profilu w szkole powstała nowoczesna pracownia informatyczna sfinansowana ze środków MON (200 tys. zł) oraz bocheńskiego Starostwa Powiatowego (50 tys. zł).

Gratuluję dyrekcji I LO, gronu pedagogicznemu, uczniom, jak i rodzicom powstania klasy o tym profilu. Za wsparcie i przychylność dla projektu dziękuję staroście bocheńskiemu Adamowi Korcie oraz jego współpracownikom. Przy tworzeniu programu „CYBER.MIL z klasą” w resorcie obrony narodowej, z satysfakcją rekomendowałem właśnie bocheńskie I LO. Całej społeczności szkolnej życzę wielu sukcesów. Niech powstała klasa przyczyni się do znaczącego, dalszego rozwoju najstarszej bocheńskiej szkoły średniej – mówi poseł Stanisław Bukowiec.

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

styczeń, 2022

X