Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko ordynatorowi ze Szpitala Powiatowego w Bochni

-

Do sądu wpłynął akt oskarżenia przeciwko ordynatorowi jednego z oddziałów w Szpitalu Powiatowym w Bochni. Mężczyzna został oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci pacjenta i grozi mu do pięciu lat pozbawienia wolności.

Pacjent zmarł w Szpitalu Powiatowym w Bochni w listopadzie 2018 r. W marcu 2019 r. rodzina zmarłego złożyła zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Bochni, a następnie sprawa została przejęta przez Prokuraturę Okręgową w Tarnowie.

Początkowo, jak informowaliśmy na łamach Bochnianin.pl w grudniu zeszłego roku (zobacz TUTAJ), prokuratura chciała postawić w stan oskarżenia dwóch lekarzy: lekarza prowadzącego oraz ordynatora. Po zasięgnięciu opinii biegłych zrezygnowano jednak z oskarżenia tego pierwszego.

O co dokładnie oskarżono ordynatora?

Prokuratura zarzuca mu, że jako lekarz kierujący oddziałem w Szpitalu Powiatowym w Bochni w okresie od 25 do 30 listopada 2018 r. naraził pacjenta tego oddziału na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, w ten sposób, że dysponując wystarczającą diagnostyką chorego pozwalającą na postawienie prawidłowego rozpoznania w postaci kamiczego zapalenia dróg żółciowych podjął błędną decyzję o kontynuowaniu zastosowanego wobec tego pacjenta leczenia zachowawczego zamiast zabiegu endoskopowego lub chirurgicznego. W ten sposób doprowadził nieumyślnie do śmierci pacjenta – powiedział w rozmowie z Bochnianin.pl prokurator Mieczysław Sienicki, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.

Oskarżenie dotyczy art. 160 par. 2 kodeksu karnego („Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”) i art. 155 kodeksu karnego („Kto nieumyślnie powoduje śmierć człowieka, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”).

Akt oskarżenia wpłynął do sądu we wrześniu. Wkrótce należy spodziewać się rozpoczęcia procesu.

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

maj, 2022

X