R e k l a m a

Michał Domański i jego „Synkretezy”. Niezwykły projekt o życiu – WIDEO

-

Michał Domański, z którym przed dekadą realizowałem serię „Dociekacze” (dostępna TUTAJ) uruchomił we wrześniu swój kanał na YouTube i zaczął prezentację niezwykłego projektu, nad którym pracuje przez ostatnie miesiące. W niedzielę premierę będzie miał najnowszy odcinek, korespondujący ze świętem obchodzonym 1 listopada.

Ten projekt zaskoczył. Michał ogłosił go światu dzień przed premierą pierwszego odcinka, nie zdradzając czego dotyczy. Myślę, że podobnie jak ja, wielu widzów nie spodziewało się, iż dostanie akurat taki produkt.

Oto co zrobił autor: przeprowadził rozmowy z 10 różnymi osobami, które przeżyły już większą część swojego życia i gotowe były odpowiedzieć na różne pytania, które stały się też tytułami odcinków (na razie opublikowane zostały trzy): z czego jesteś w życiu najbardziej dumny? jaką najtrudniejszą decyzję musiałeś w życiu podjąć? co mamy, a tego nie doceniamy?

Rozmówcami są m.in. postaci znane i rozpoznawalne w Bochni (ale zwykli mieszkańcy, nie „celebryci”) i choć dla widza „stąd” jest to dodatkowy smaczek, to nie jest to w ogóle sedno, ani największa siła/wartość tej produkcji.

Rozmówców Michał dobrał tak, aby otrzymać jak największą różnorodność odpowiedzi – od 90-letniej pani Emilii, która pamięta wojnę, do więźnia, który większość życia przesiedział za kratkami. Jedni wierzą w Boga, inni nie, jedni żyli całe życie w Polsce, a inni jeździli po świecie.

– Każdy ma swoją niepowtarzalną historię życia, która go ukształtowała. W poszczególnych odcinkach staram się to wydobywać małymi krokami – mówi Michał Domański.

Odpowiedziami żongluje, zderza je ze sobą – efekt jest świetny.

Autor kanału „Synkretezy” (synkretyzm – połączenie różnych, często rozbieżnych i sprzecznych poglądów) przyznaje: – To nietypowa forma wywiadów przez to, że mamy zestawione ze sobą wiele różniących się od siebie opinii. Przeważnie w wywiadach przedstawiona jest jakaś osoba i mówi co myśli. W Synkretezach widz ma możliwość poznać naraz całe spektrum poglądów na dany temat i sobie samemu wyciągać wnioski.

– Ze względu na wiek moich gości, ich wypowiedzi przywodzą na myśl nasze własne babcie i dziadków, z którymi może nie mieliśmy możliwości porozmawiać tak „od serca”, a oni też byli skarbnicą doświadczeń „prawdziwego życia”. Widzowie często to podkreślają – mówi Michał.

– Generalnie moim zamysłem, który w ogóle zainspirował mnie do zrobienia tego projektu (ponad 8 lat temu) jest fakt, że starsi ludzie są skarbnicą wiedzy, przeżytych doświadczeń, przemyśleń itd., a któregoś dnia nagle odchodzą i tyle. Przeważnie nikt z tych doświadczeń nie korzysta, bo one wyparowują razem z nimi. Dzięki Synkretezom te doświadczenia, te lata przemyśleń, te tysiące dni kształtujące ludzi, mają możliwość zostawić po sobie pewną wartość. Może uda nam się to, co tak trudne – wyciągnąć pewne wnioski z cudzego (a nie tylko swojego własnego) doświadczenia – podsumowuje.

Najnowszy odcinek „Synkretez” ma pojawić się w sieci w niedzielę 31 października, a bohaterowie będą mówić o śmierci i odchodzeniu. Premiera na YouTube i w Bochnianin.pl.

Tymczasem polecam ostatni z opublikowanych materiałów tego cyklu (koniecznie do samego końca):

Kanał ze wszystkimi odcinkami na YouTube: Synkretezy.pl

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia