R e k l a m a

Szczurek-Żelazko: Ponad 90% hospitalizowanych z powodu Covid to pacjenci niezaszczepieni

-

Apelujemy do tych, którzy się nie zaszczepili, żeby jednak się zaszczepili. Ponad 90% pacjentów hospitalizowanych, czyli z ciężkim przebiegiem choroby Covid, to pacjenci niezaszczepieni – mówiła w piątek na antenie Radia Kraków była wiceminister zdrowia, posłanka z naszego regionu Józefa Szczurek-Żelazko.

Posłanka przyznała, że „w ostatnim czasie przyrasta nam lawinowo liczba zakażeń”, ale od razu zaznaczyła:

– Musimy pamiętać, że jesteśmy w zupełnie innych okolicznościach niż byliśmy rok temu. Rok temu nie mieliśmy szczepionek, nie byliśmy zaszczepieni, z drugiej strony były też problemy z dostępnością do łóżek szpitalnych. W tej chwili ilość osób chorujących w stosunku do ilości osób zakażonych jest zdecydowanie mniejsza, w związku z tym pozwala nam to nieco, może nie tyle optymistycznie, ale inaczej, patrzeć na kwestię rozwoju pandemii – mówiła Józefa Szczurek-Żelazko.

Jak zaznaczyła, „sukcesywnie zwiększane są pule łóżek tzw. covidowych”. – Sytuacja jest dynamiczna, ale również ta infrastruktura, która jest niezbędna do leczenia, jest aktualizowana i dostosowywana do potrzeb. Tak że w tej chwili ten etap pandemii mamy pod kontrolą, obserwujemy jak się rozwija, ale z drugiej strony cały czas apelujemy po pierwsze do tych, którzy się nie zaszczepili, żeby jednak się zaszczepili.

– Z dotychczasowych obserwacji wynika, że ponad 90% pacjentów hospitalizowanych, czyli z ciężkim przebiegiem choroby Covid, to pacjenci niezaszczepieni. To z reguły pacjenci w okolicach 40-60 roku życia – wskazywała Józefa Szczurek-Żelazko.

– Apelujemy też o to, co jest najprostsze i nie kosztuje, czyli o przestrzeganie reżimu: maseczka, dystans, mycie rąk, dezynfekcja – dodała posłanka.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc