🔸 Kompletujemy strój na narty – o czym należy pamiętać?

Wyjazd na narty wiąże się z wieloma przygotowaniami — musimy wybrać miejsce, w które chcemy się wybrać, hotel, sprzęt narciarski, a także skompletować odpowiedni strój. Nie wystarczy nam jedynie zwykła kurtka i spodnie. Taki ubiór musi być odpowiednio dopasowany do warunków atmosferycznych. O czym jeszcze należy pamiętać przy jego kompletowaniu? Podpowiadamy.

Z czego powinien się składać strój na narty?

Kompletując strój na narty, musimy pamiętać o zasadzie trzech warstw. Oznacza to, że powinniśmy mieć na sobie bieliznę termoaktywną, warstwę docieplającą — np. bluzę, sweter, legginsy lub kalesony oraz zewnętrzną warstwę ochronną, czyli kurtkę narciarską, spodnie, rękawice, szalik i czapkę. Warto zaopatrzyć się również w kask narciarski, dzięki czemu w razie niebezpiecznych zdarzeń nasza głowa będzie odpowiednio chroniona. Przydadzą się również gogle narciarskie, które są pomocne zwłaszcza podczas jazdy w ostrym słońcu, porze nocnej lub podczas opadów deszczu i śniegu.

Kurtka i spodnie na narty

Pierwszym i najważniejszym elementem jest wybór kurtki na narty. Powinna być wyposażona w specjalną wodoodporną membranę o parametrach minimum 5000 mm na 5000 g, aby nie przemokła podczas naszych upadków na śniegu lub lekkich opadów. Ważne, żeby była wodoodporna, oddychająca i posiadała zabezpieczone za pomocą kleju szwy. Warto zwrócić uwagę również na jej konstrukcję — im więcej będzie posiadała kieszeni, tym będzie nam z niej wygodniej korzystać. Aby dobrać odpowiedni rozmiar, musimy pamiętać o tym, by nie mierzyć jej na cienką warstwę ubrania, ale na bluzę bądź sweter, bo przecież w takich warunkach będziemy jeździć. Nie bez znaczenia jest również jej kolor — najlepiej wybrać taki, który sprawi, że będziemy dobrze widoczni na stoku. Raczej nie zaleca się kupowania białych kurtek, ponieważ istnieje ryzyko, że nasza sylwetka zleje się ze stokiem i ciężko nas będzie zauważyć. A to może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Jazda na nartach wiąże się z częstymi upadkami, dlatego odpowiednie spodnie narciarskie są szczególnie ważne. Powinny posiadać podobne parametry jak kurtka — być oddychające i wodoodporne. Ciepłe poszycie od wewnątrz i głębokie kieszenie to obowiązkowe elementy tego rodzaju garderoby.

Bielizna termoaktywna

Wewnętrzna warstwa naszych ubrań na stoku powinna być wykonana z materiału, który oddycha i odprowadza pot na zewnątrz, ale i dobrze nas ogrzewa. Zadanie takie spełnia bielizna termoaktywna. Warto również wybrać specjalne skarpety narciarskie, które będą chronić nasze stopy przed zimnem i otarciami.

Najnowsze

X