W Małopolsce ruszyła kampania społeczna „Jesteś ważny, jesteś potrzebny. Zaszczep się!” – WIDEO

-

W Małopolsce ruszyła kampania społeczna „Jesteś ważny, jesteś potrzebny. Zaszczep się!”. „Liczmy, że dzięki niej zwiększymy frekwencję, zwłaszcza wśród osób szczepiących się po raz pierwszy” – powiedział dziennikarzom wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

30-sekundowe spoty będą emitowane w TVP3 Kraków i Radiu Kraków do końca grudnia.

W wersji radiowej małe dziecko pyta: „Mamo, gdzie jesteś? Ja wiem, że w szpitalu. A tak strasznie bym chciał złożyć ci życzenia i podzielić się z Tobą opłatkiem”. W wersji telewizyjnej dziecko mówi: „Uwielbiam święta, kiedy wszyscy jesteśmy razem”, ale świąteczny nastrój przerywa sygnał karetki. Później na ekranie pojawia się informacja, że tylko w pierwszym tygodniu grudnia w jednym z małopolskich szpitali zmarło 25 pacjentów z COVID-19. 20 z nich nie było zaszczepionych.

Wojewoda Kmita ocenił, że spoty są „mocne”.

„Szczególnie w czasie Bożego Narodzenia, kiedy udziela nam się rodzinna atmosfera, musimy pamiętać, że brak szczepień może spowodować, że przy wigilijnym stole nie będzie babci, dziadka, cioci, wujka albo rodzica, dlatego, że będzie w szpitalu, pod respiratorem” – podkreślił Łukasz Kmita. „Szczepmy się i proszę wszystkich, by złote zasady: dezynfekcja, dystans, maseczki towarzyszyły nam w okresie wzmożonej aktywności przedświątecznej” – zaapelował.

Aktualnie w pełni zaszczepionych jest ponad 45 proc. mieszkańców Małopolski – 1 mln 539 tys. 821 osób (w tym dawkę przypominającą przyjęło już 375 tys. 937 Małopolan).

Jak poinformował wojewoda, w ostatnich tygodniach zainteresowanie przyjęciem preparatów przeciw Covid-19 wyraźnie wzrasta. We wrześniu dzienna liczba szczepień w regionie wynosiła średnio ok. 2,4 tys., w październiku 2 tys. 683, w listopadzie już 6 tys. 635.

„Od 1 do 10 grudnia średnia dzienna liczba szczepień przekroczyła 14 tys.” – wskazał wojewoda. „Znaczna część to szczepienia trzecia dawką przypominjącą, ale i tak zauważalny jest wzrost osób, które przyjmują preparat po raz pierwszy” – dodał.

Rekord padł 3 grudnia, gdy w całym województwie wykonano ponad 22 tys. szczepień. Taka wysokie zainteresowanie odnotowano po raz pierwszy od lipca.

Według najnowszych danych w niedzielę w województwie wykonano 2 tys. 431 szczepień, z czego 19 proc. stanowiła I dawka, a 73 proc. dawka przypominająca, a w sobotę 15 tys. 205 szczepień, z czego szczepienia 15 proc. I dawką i 77 proc. dawką przypominającą.

Gminy z najwyższym poziomem wyszczepialności to: Kraków (66,7 proc.), Zielonki (62,6 proc.) i Michałowice (61,9 proc.). Najniższy odsetek osób zaszczepionych mają gminy: Czarny Dunajec (23,2 proc.), Szaflary (25,5 proc.) i Biały Dunajec (25,7 proc.).

Wojewoda powiedział, że obecnie liczba hospitalizowanych z powodu Covid-19 utrzymuje się na wysokim poziomie, ale przyrost pacjentów nie jest tak duży, jak kilka tygodni temu, dlatego liczba łóżek covidowych nie będzie zwiększana.

„W tej chwili mamy około 500 wolnych łóżek na oddziałach covidowych w całym województwie” – poinformował Kmita. Dodał, że od poniedziałku uruchomione zostaną cztery kolejne stanowiska respiratorowe w Szpitalu im. Żeromskiego i jedno w placówce w Suchej Beskidzkiej.

Według poniedziałkowych danych Ministerstwa Zdrowia w Małopolsce potwierdzono 922 nowe przypadki Covid-19, zmarło pięć osób, z których cztery miały choroby współistniejące.(PAP)

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

styczeń, 2022

X