R e k l a m a

Gdzie trują najmocniej? Bochnia w niechlubnym zestawieniu

-

Bochnia znalazła się w niechlubnym zestawieniu miejscowości z najbardziej rakotwórczym powietrzem w kraju. Raport opracował Polski Alarm Smogowy.

Ranking Polskiego Alarmu Smogowego tworzony jest co roku na podstawie oficjalnych wyników pomiarów ze stacji Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ). Najnowszy ranking, opublikowany w zeszłym tygodniu, obejmuje dane z roku 2020.

– Co istotne, analiza dotyczy wyłącznie miejscowości, w których prowadzone są pomiary PMŚ. Nie jest znana sytuacja w pozostałych miejscowościach, lecz można przypuszczać, że również tam jakość powietrza często znacząco odbiega od obowiązujących norm – zaznaczają twórcy raportu.

Bochnia trafiła do zestawienia miejscowości „z najbardziej rakotwórczym powietrzem”, czyli o najwyższym średniorocznym stężeniu benzo(a)pirenu. Norma WHO to 0,12 ng/m3, norma krajowa – 1 ng/m3. W naszym mieście wskaźnik ten wyniósł 6 ng/m3. Liderem tego zestawienia okazał się Nowy Targ z wartością 18 ng/m3 (!).

Bocheńska stacja pomiarowa działająca w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska prowadzonego przez GIOŚ znajduje się na terenie kompleksu oświatowego przy ul. Konfederatów Barskich (a zatem na wzniesieniu, a nie w leżącym w dolinie centrum).

Polski Alarm Smogowy opublikował także zestawienie miejscowości z najwyższym rocznym stężeniem pyłu PM10 oraz z największą liczbą dni smogowych. W obu zestawieniach znów królują miejscowości z Małopolski i Śląska, a na pierwszym miejscu znów jest Nowy Targ. Bochni na tych listach nie ma.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia