Fakty TVN: Szpital w Bochni przykładem na galopujące ceny gazu

-

Sytuacja bocheńskiego szpitala, któremu groziła kilkukrotna podwyżka kosztów ogrzewania, stała się ilustracją skutków galopujących cen gazu w materiale wyemitowanym w piątkowym wydaniu „Faktów” na antenie TVN.

Przypomnijmy:

  • dostawcą gazu dla szpitala w Bochni jest monopolista na naszym rynku, czyli PGNiG
  • gaz w bocheńskim szpitalu służy przede wszystkim do ogrzewania. Zamontowane kilka lat temu solary obniżają natomiast koszty podgrzewania wody
  • do tej pory szpital w ujęciu rocznym płacił za gaz potrzebny do ogrzania pomieszczeń ok. 620 tys. zł
  • pierwsza wycena w ofercie na rok 2022 opiewała na 2,5 mln zł -> prawie 2 mln zł więcej
  • postępowanie unieważniono i rozpisano ponowny przetarg
  • w międzyczasie udało się znaleźć rozwiązanie zastępcze: szpital zostanie podpięty do sieci MPEC – oferta spółki jest tańsza o blisko połowę w stosunku do propozycji PGNiG
  • już po podpisaniu umowy z MPEC otworzono ofertę od PGNiG, która wpłynęła na drugi przetarg: 5,3 mln zł!

Ostatecznie więc szpital nie uniknie podwyżki i będzie płacił kilkaset tysięcy złotych więcej niż dotąd, ale można powiedzieć, że „uciekł spod topora”. Gdyby nie znalazło się awaryjne wyjście i możliwość podpięcia do MPEC, koszty poszybowałyby w górę o kilka milionów.

screen TVN24 GO

Nie da się przy tych cenach pójść na półśrodki. Trzeba byłoby wyłączyć ogrzewanie – przyznał na antenie TVN Jarosław Gucwa, zastępca dyrektora bocheńskiego szpitala.

Wyemitowano też komentarz Adama Korty, starosty bocheńskiego: – Dostajemy jeszcze z boku takie uderzenie – dość duży wydatek finansowy, który niewątpliwie bardzo dotknie bocheński szpital.

Wątek bocheńskiego szpitala był częścią większego materiału dotyczącego skutków podwyżek cen gazu. Podano przykład jednego z osiedli w dzielnicy Wawer w Warszawie, którego administrator bił na alarm w sprawie prognoz rachunków dla mieszkańców. – To są wzrosty nie do przejścia dla tych ludzi, oni nie będą w stanie tego zapłacić.

screen TVN24 GO

Zobacz też:

Szpital w Bochni dostał nową stawkę za gaz. Drożej o ponad 300 proc. To prawie 2 mln zł więcej!
MPEC będzie ogrzewało szpital w Bochni
Druga oferta za gaz dla szpitala w Bochni na 5,3 mln zł, czyli ponad 8 razy więcej niż do tej pory!

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

maj, 2022

X