Będą „Ciche Godziny” w Galerii Rondo. O co chodzi?

-

Od 11 stycznia w bocheńskiej Galerii Rondo wyznaczone będą tzw. „ciche godziny”, podczas których w obiekcie będzie mniej muzyki i światła. W ten sposób w tym czasie miejsce to ma być bardziej przyjazne dla osób ze spektrum autyzmu.

Ciche Godziny mają obowiązywać w każdy wtorek w godzinach 15:00 – 17:00 na pasażach, w częściach wspólnych oraz w lokalach, które wyrażą na to zgodę i dołączą do akcji (sklepy przyjazne sensorycznie zostaną oznaczone specjalną naklejką).

„Akcja jest wynikiem naszego zainteresowania i troski w stosunku do osób mających trudności w przetwarzaniu  zewnętrznych bodźców związanych z obrazem i fonią” – poinformowano w oficjalnym komunikacie.

Miejsca „przyjazne sensorycznie” cieszą się coraz większą popularnością w Polsce i na świecie. Pomagają w integracji społecznej oraz przeciwdziałają izolacji osób z autyzmem w społeczeństwie w jakim żyją.

Co wyróżnia Galerię przyjazną sensorycznie?  

✓ muzyka na pasażach (w lokalach) jest wyłączona/przyciszona
✓ światło na pasażach (w lokalach) jest przyciemnione 
✓ ekspozycje są częściowo wygaszone 
✓ ekrany reklamowe są wyłączone 
✓ komunikaty reklamowe nie są emitowane 

Program Ciche Godziny w Galerii Rondo powstał we współpracy z Fundacją Pomoc Autyzm, ze szczególnym wsparciem merytorycznym Katarzyny Pęczak – psychologa, psychoterapeuty i szkoleniowca z wieloletnim doświadczeniem w pracy z osobami ze spektrum autyzmu oraz osobami niepełnosprawnymi. Dodatkowo, personel  Galerii Rondo zostanie odpowiednio przeszkolony pod kątem pomocy osobom ze szczególną wrażliwością sensoryczną.

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

sierpień, 2022

X