Jest piąty pomysł na nazwę ronda na Smykowie. PSL proponuje uczcić szefa bocheńskiej Huty

-

Zarząd Powiatowy Polskiego Stronnictwa Ludowego w Bochni oficjalnie zawnioskował do rady miasta o nadanie nowo wybudowanemu rondu w sąsiedztwie BSAG imienia inż. Henryka Holoty. To już piąta propozycja – co zrobią radni?

Przypomnijmy: dla ronda na osiedlu Smyków, powstałemu na skrzyżowaniu ul. Smyków i ul. Krzyżanowickiej w Bochni, zaproponowano już cztery nazwy:

1) Honorowych Dawców Krwi
2) Smyków
3) 15 Pułku Piechoty „Wilków”
4) Ronalda Reagana

Na razie sprawą ochrzczenia ronda zajmowała się jedynie komisja kultury, która zarekomendowała nazwę „Wilków”. Ostateczną decyzję podejmie w głosowaniu cała rada miasta. Regulamin nadawania nazw jest jednak nieprecyzyjny i nie określa ostatecznego terminu, do którego można składać nowe propozycje. A ponieważ stosowna uchwała nie została jeszcze podjęta, więc PSL postanowił zgłosić jeszcze jeden wniosek – proponując uczcić osobę Henryka Holoty.

Ludowcy wyjaśniają:

„Nadanie nazwy rondu imienia inż. Henryka Holoty, znajdującemu się w dzielnicy przemysłowej miasta Bochnia, w bliskim sąsiedztwie firmy „Stalprodukt S.A.”, pierwotnie oddziału Zakładu Przetwórstwa Hutniczego w Bochni Huty im. Lenina, potem oddziału Huty Sendzimira, jest oczywiste i zasadne; po pierwsze w odniesieniu do położenia i przede wszystkim w aspekcie ogromnej roli jaką odegrał inż. Henryk Holota w powstaniu i kierowaniu przedsiębiorstwem od 1969 r. aż do czasu przejścia na emeryturę w 1990 r.”.

W obszernym, liczącym 8 stron uzasadnieniu, czytamy również:

„Należy mieć na uwadze, że w życiu człowieka ważnymi są uzyskane wykształcenie, osiągnięcia i kariera zawodowa, ale niemniej ważnymi są charakter, zasady i przede wszystkim umiejętność dawania dobra innym ludziom. Patrząc przez pryzmat dokonań zawodowych i społecznych, a także wpływu opisywanej postaci na rozwój Bocheńszczyzny – z całą pewnością można powiedzieć, że zasługi inż. Henryka Holoty są wielkie i niezaprzeczalne. Dlatego w sposób oczywisty predysponują Jego osobę, do uczczenia Jej w nazwie ronda.

Trzeba również pamiętać, że inż. Henryk Holota pracował i działał w okresie PRL-u, czasu, gdzie otoczenie społeczno – polityczne było nieprzyjazne dla zwykłego człowieka i mimo ogromnych przeciwności na co dzień dawał świadectwo, że sprawowane funkcje nie przeszkadzają być również szlachetnym i dobrym człowiekiem.”

Podkreślono także:

Inż. Henryk Holota kierował wzorowo zakładem przez 19 lat, a jego obecny spadkobierca Stalprodukt S.A., to zakład przemysłowy liczący się w Polsce, wiodący producent i eksporter wysoko przetworzonych wyrobów ze stali. Dzięki budowie i rozwojowi tego zakładu Bochnia powiększyła się obszarowo i demograficznie (Osiedle Windakiewicza, św. Jana, Niepodległości). Usilnie i skutecznie zabiegał o budowę mieszkań dla pracowników Zakładu zwłaszcza na Oś. Św. Jana i Windakiewicza. Należy pamiętać, że Stalprodukt S.A. od początku aż do dziś jest największym i stale rozwijającym się pracodawcą na terenie Bochni i okolicznych miejscowości powiatu bocheńskiego, gdzie w poprzedniej epoce i obecnie daje możliwość zatrudnienia i rozwoju zawodowego wielkiej rzeszy mieszkańców. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić jakby wyglądała Bochnia bez Zakładu Przetwórstwa Hutniczego oraz wpływu na ten obszar inż. Henryka Holoty.”


Podsumowanie – wszystkie propozycje nazw dla ronda na Smykowie, przy BSAG:

1) Honorowych Dawców Krwi
2) Smyków
3) 15 Pułku Piechoty „Wilków”
4) Ronalda Reagana
5) inż. Henryka Holoty

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

październik, 2022

X