Rozbudowana fabryka MAN w Niepołomicach będzie jak 2/3 strefy w Bochni

-

W miniony czwartek wmurowano kamień węgielny pod rozbudowę zakładu MAN w Niepołomicach. Firma zainwestuje tu prawie 130 milionów euro, zatrudnienie wzrośnie o 1,5 tys. osób. Fabryka zajmować będzie obszar wielkości 41 ha (dla porównania: to 2/3 całej strefy w Bochni). Inwestycja ma być gotowa we wrześniu tego roku.

W ramach rozpoczętej już inwestycji powstaną m.in. hala montażu kabin (26 tys. m2), hala modyfikacji pojazdów ciężarowych (10 tys. m2), magazyn oraz budynki biurowy i socjalny. Wybudowane zostaną także dodatkowe parkingi dla załogi.

Aby zakład spełniał wymagania w zakresie zrównoważonego rozwoju, zostanie zainstalowane nowe źródło bioenergii, dzięki któremu fabryka będzie w przyszłości neutralna pod względem CO2.

– Rozbudowa fabryki w Niepołomicach jest istotnym krokiem w procesie transformacji naszej firmy. Wprowadzane zmiany procesów produkcji zwiększą wyraźnie naszą konkurencyjność w obliczu coraz to większych wyzwań. Pod Krakowem powstaje fabryka o wyjątkowo dużej elastyczności, która umożliwi nam produkcję na jednej taśmie wszystkich typoszeregów pojazdów – od lekkich do ciężkich – mówi prezes zarządu MAN Truck & Bus SE Alexander Vlaskamp.

W wyniku rozbudowy moce przerobowe fabryki w Niepołomicach wzrosną około trzykrotnie. W zakładzie w Niepołomicach powstanie około 1500 dodatkowych miejsc pracy. Dzisiejsza powierzchnia fabryki wynosząca 24 hektary zwiększy się do ponad 41 hektarów. Dzienne moce produkcyjne w trybie trzyzmianowym będą wynosić około 300 pojazdów.

– Zakład w Niepołomicach będzie bardzo efektywny i będzie odgrywał jeszcze istotniejszą rolę jako fabryka kompensująca zapotrzebowanie na moce produkcyjne. W przyszłości produkowane w nim będzie w około dwóch trzecich wszystkich kabin oraz wszystkich pojazdów MAN. Dodatkowo powstanie tu dział „Truck Modification“, w którym nasze pojazdy ciężarowe będą indywidualnie modyfikowane zgodnie z potrzebami naszych klientów – powiedział Michael Kobriger, członek zarządu MAN odpowiedzialny za produkcję.

Zakończenie rozbudowy planowane jest na wrzesień tego roku.

Burmistrz Roman Ptak przypomina: – MAN funkcjonuje w Niepołomicach już 15 lat. Teraz przyszedł czas na kolejny krok. Nie byłoby tej inwestycji, jak i całej strefy inwestycyjnej, gdyby nie odważne i wizjonerskie działania Burmistrza Stanisława Kracika. To Jego ogromny sukces, za co serdecznie dziękuję – napisał samorządowiec w mediach społecznościowych.

Od prawej: Richard Slovák – dyrektor zarządzający w fabryce MAN w Niepołomicach i burmistrz Roman Ptak.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

maj, 2023