R e k l a m a

🔸 Jak radzić sobie z bólem zęba w nocy?

Ból zębów to powszechna przypadłość. Czasem utrudnia codzienne funkcjonowanie. Najgorzej znosimy go nocą, kiedy próbujemy zasnąć, ponieważ organizm domaga się odpoczynku. Podpowiadamy, jak poradzić sobie domowymi sposobami z bólem zęba w nocy.

Dlaczego boli ząb?

Ból zęba nie jest naturalnym zjawiskiem. Świadczy o chorobie jamy ustnej, która wymaga konsultacji u specjalisty. Jego wystąpienie to efekt wielu czynników, zwłaszcza ubytków wywołanych chorobami przyzębia lub miazgi zęba. Są one niezwykle bolesne i mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Innym powodem pojawienia się bólu zębów jest zgrzytanie mimowolne. Fachowa nazwa tej przypadłości to bruksizm. Pojawia się ona u osób nadmiernie zestresowanych i doprowadza do wielu powikłań, np. rozchwiania zębów, ich kruszenia się oraz zmian zapalnych, które objawiają się bólem. Jest on bardzo dotkliwy w nocy, ponieważ odpoczynek i zmiana pozycji powodują wzrost ciśnienia w tkankach, przez co zwiększa się także ich wrażliwość.

Ból zęba w nocy może pojawić się też przy leczeniu kanałowym. Powstaje wskutek niedostatecznego opracowania lub wypełnienia kanałów.

Jak poradzić sobie z bólem zęba?

Wielu pacjentów nie wie, jak zasnąć z bólem zęba. Jest to trudne, ponieważ bywa on rwący i pulsujący, co utrudnia podejmowanie jakichkolwiek czynności. Jak wiadomo, ból zęba w nocy jest zdecydowanie silniejszy. Jednym rozsądnym rozwiązaniem doraźnym jest zażycie tabletki przeciwbólowej. Tego rodzaju medykamentów nie wolno jednak nadużywać. W dużych dawkach (zwłaszcza niesteroidowe leki przeciwzapalne) są toksyczne. Mogą też podrażniać śluzówkę żołądka i powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Leki przeciwbólowe, w których są substancje takie jak naproksen i ibuprofen, nie niwelują skrajnie silnego bólu. Działają wyłącznie na dolegliwości o niewielkim i średnim natężeniu. Silniejsze, zawierające diklofenak, niwelują ból o umiarkowanym natężeniu, jednak nie wolno ich stosować dłużej niż 5 dni. Powodem jest silne działanie substancji na organizm. W związku z tym, jeśli dolegliwości bólowe nie ustępują, a wręcz nasilają się, warto skorzystać z natychmiastowej pomocy stomatologicznej. W każdym dużym mieście funkcjonują placówki działające całodobowo. W niektórych usługi są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Na nocny ból zęba pomaga czasem ssanie kostek lodu. Można też przykładać zimne kompresy do policzka po bolącej stronie. Niestety jest to tylko rozwiązanie doraźne. Niezależnie od tego, jakie jest natężenie bólu, należy udać się do specjalisty. Być może utworzyła się wokół zęba zgorzel, która wymaga podania silniejszych leków, wydawanych wyłącznie na receptę.

Najnowsze materiały Partnerów