Trwa budowa bazy LPR w Kokotowie. W piątek był tam premier

-

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w piątek nową bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, której budowa kończy się w Kokotowie (gmina Wieliczka). Jej otwarcie planowane jest na wiosnę.

Baza powstaje nieopodal miejsca, gdzie kilka lat temu podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie gromadzili się młodzi ludzie z całego świata. Obecna baza „Ratownika 6” mieści się w Balicach, ale trzeba ją przenieść ze względu na plany rozwoju lotniska.

Tylko w ostatnim roku zespół Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w woj. małopolskim podjął blisko 800 interwencji. To średnio ponad dwie akcje ratunkowe śmigłowca każdego dnia.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe prowadzi działalność w 22. bazach stałych rozmieszczonych w całym kraju. W każdym z nich stacjonują śmigłowcowe zespoły ratownictwa medycznego. W Zespole Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (HEMS – od ang. Helicopter Emergency Medical Service) znajduje się pilot, ratownik medyczny/pielęgniarka i lekarz. Realizowane przez nie zadania obejmują:

  • ratownictwo medyczne (udzielanie pomocy ich ofiarom nagłych wypadków);
  • transport pacjentów wymagających opieki medycznej pomiędzy podmiotami leczniczymi;
  • transport medyczny pacjentów spoza granic kraju (np. transport do Polski obywateli naszego kraju, ofiar wypadków lub nagłych zachorowań);
  • transport medyczny pacjentów poza granice kraju.

Zobacz też:

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

październik, 2022

X