R e k l a m a

Łapanów. Głośny protest rodziców i dzieci przeciw likwidacji szkoły muzycznej – WIDEO

-

Kilkadziesiąt osób ze społeczności skupionej wokół szkoły muzycznej I stopnia w Sobolowie protestowało w poniedziałek przed budynkiem Urzędu Gminy Łapanów, próbując wpłynąć na obradujących radnych, by odstąpili od głosowania uchwały w sprawie likwidacji szkoły.

Sesja rady odbywała się on-line – radni uczestniczyli w niej zdalnie ze swoich domów. Z 15-osobowego gremium w budynku urzędu gminy przebywała jedynie prowadząca obrady przewodnicząca Celina Jacewicz. To właśnie ona oskarżana jest o bycie „motorem” dążenia do likwidacji szkoły, to ją wywoływali do siebie protestujący.

– Pani przewodnicząca z tą grupą, która podejmuje tę haniebną uchwałę, szczyci się przynależnością do partii rządzącej, do PiS-u. Do partii, która broni szkół, nawet najmniejszych. Pani powinna się podać do dymisji i to natychmiast! Działa pani wbrew działalności swojej partii! – krzyczał przez megafon Stanisław Chmielek ze Stowarzyszenia Orkiestra Dęta Sobolów, które wynajmuje szkole budynek oraz użycza instrumentów.

Celina Jacewicz do zebranych jednak nie wyszła. Zrobił to jedynie na chwilę wójt Andrzej Śliwa. Przyznał, że będzie rekomendował radnym ściągnięcie uchwały z porządku obrad (choć z powodów formalnych). Większość radnych taki wniosek odrzuciła, a po dyskusji przegłosowała uchwałę w sprawie likwidacji placówki. Zgodnie z jej zapisami, nauka w szkole potrwa jeszcze tylko do końca czerwca.

Wyniki głosowania:

Za likwidacją (10): Małgorzata Chojecka, Stanisław Grzyb, Celina Jacewicz, Ryszard Kaczmarczyk, Aneta Naruszewicz-Irzyk, Tomasz Pruchnik, Andrzej Sajak, Paweł Stokłosa, Kinga Węglarz, Krzysztof Wrona.

Przeciw likwidacji (4): Daniel Długosz, Grażyna Palczewska, Robert Pietraś, Grzegorz Szostak.

Wstrzymał się (1): Mariusz Bukowski

Argumentami za likwidacją szkoły mają być wysokie koszty najmu sal, w których funkcjonuje oraz trudna sytuacja finansowa gminy, w której trwa postępowanie naprawcze wdrożone przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

Przewodnicząca rady Celina Jacewicz w niedawnej rozmowie z radiem RDN Małopolska przekonywała, że w gminie jest wiele inwestycji, na które są potrzebne pieniądze i dlatego konieczne są oszczędności.

– Przez dwa lata w gminie gasiliśmy prąd, bo nie było pieniędzy na rachunki. Woda – wieczne awarie. Problem z wodą, problem z oczyszczalnią, problem z drogami. Szkoła podstawowa, gdzie uczy się najwięcej dzieci – boisko asfaltowe z lat osiemdziesiątych, ani placu zabaw, szkoła do generalnego remontu. (…) Cały czas na nic nie ma pieniędzy. Chcemy jakiekolwiek pozyskać projekty, w które musimy mieć wkład własny, nie ma pieniędzy, nie możemy startować, nie możemy brać. Toczymy się – mówiła Celina Jacewicz na antenie RDN Małopolska.

Do szkoły muzycznej w Sobolowie uczęszcza prawie 170 dzieci (nie tylko z gminy Łapanów). Pracuje tu 21 nauczycieli i 7 osób administracji i obsługi.

Społeczność szkoły nie składa jednak broni. Teoretycznie placówkę mogłoby przejąć Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ewentualnie mogłoby ją prowadzić Stowarzyszenie z Sobolowa (ale musi mieć na to zgodę ministerstwa). Do sprawy będziemy wracać.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia