R e k l a m a

Wojewoda: Robimy wszystko, aby zachęcić uchodźców do skorzystania z propozycji spoza Krakowa

-

– Najwięcej osób zainteresowanych jest pobytem w dużych miastach. Robimy wszystko, aby zachęcić uchodźców do skorzystania z propozycji spoza Krakowa – przyznał podczas piątkowego briefingu Łukasz Kmita, wojewoda małopolski.

Wojewoda podjął decyzję o uruchomieniu na dworcu PKP w Krakowie tymczasowego sztabu służb – wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego. Krakowski dworzec PKP stał się węzłem komunikacyjnym dla ogromnej liczby uchodźców z Ukrainy, którzy szukają w Polsce bezpiecznego schronienia. Tutaj przyjeżdżają z różnych kierunków. Stąd udają się w dalszą drogę.

W tym momencie już nie jesteśmy w stanie zaproponować uchodźcom miejsc odpoczynku w Krakowie. Jedyne, co jesteśmy w stanie zaproponować, to ewentualnie miejsca poza Krakowem, w gminach ościennych, czy też innych miastach, miasteczkach w województwie małopolskim – poinformował Mateusz Płoskonka, zastępca dyrektora wydziału polityki społecznej i zdrowia miasta Krakowa. Przyznał jednocześnie, że nie wszyscy uchodźcy są chętni podejmować takie decyzje.

Dlatego wojewoda Łukasz Kmita zapewniał dziś: – Dostępnych miejsc noclegowych w Małopolsce jest sporo. To miejsca sprawdzone, bezpieczne, wskazywane przez samorządy. I samorządy, i mieszkańcy czekają tam na naszych przyjaciół z Ukrainy, chcąc ich jak najlepiej przyjąć i oferując im szerokie wsparcie.

Wojewoda przyznał jednak: – Najwięcej osób zainteresowanych jest pobytem w dużych miastach. Robimy wszystko, aby zachęcić uchodźców do skorzystania z propozycji spoza Krakowa. To oczywiście odruch obronny – trzymać się miejsca, do którego się przyjechało. Dlatego wiele osób boi się opuścić dworzec w Krakowie. Rozumiemy to, ale staramy się zmienić. Zatrudnimy też psychologów, którzy będą udzielać Ukraińcom wsparcia i pomagać im w podejmowaniu decyzji. Prosimy, aby zgłaszali się do nas psychologowie ze znajomością języka ukraińskiego – dodał Łukasz Kmita.

Specjalne pociągi do Niemiec

Zgodnie z ustaleniami koordynowanymi przez MSWiA w sobotę i niedzielę z Krakowa odjadą specjalne pociągi, za pośrednictwem których zainteresowane osoby będą mogły dostać się do Niemiec. W sobotę taki transport zostanie zorganizowany o godzinie 10.00 i 20.00 do Berlina przez Zgorzelec oraz o 23.00 do Hanoweru. W niedzielę zaplanowane są dwa transporty – o godzinie 10.00 i 20.00, do Berlina przez Zgorzelec.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

luty, 2024