„Weekend dla Ukrainy” w ZUS. Urzędnicy pomogą złożyć wniosek o 500+

-

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał i wypłacał świadczenie 500+ obywatelom Ukrainy, którzy przybyli legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. z powodu wojny. Wniosek o 500+ w języku ukraińskim będzie można składać elektronicznie już od soboty.

W najbliższy weekend Zakład Ubezpieczeń Społecznych zorganizuje specjalną akcję „Weekend dla Ukrainy”. W sobotę i niedzielę pracownicy ZUS w Małopolsce będą dyżurowali, aby pomóc obywatelom Ukrainy założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS i złożyć wniosek o świadczenie 500+.

Pracownicy ZUS w Krakowie w sobotę (26 marca) w godz. 9-16 będą pomagali obywatelom Ukrainy w krakowskiej Tauron Arenie. Natomiast w niedzielę (27 marca), w godz. 9-15 będzie otwarta krakowska placówka ZUS przy ul. Pędzichów 27.

Ponadto w sobotę i w niedzielę w godz. 9-15 będą otwarte dla uchodźców z Ukrainy:
– ZUS w Nowym Sączu i placówki w Gorlicach, Limanowej, Nowym Targu i Zakopanem,
– ZUS w Chrzanowie i placówki w Olkuszu, Oświęcimiu, Suchej Beskidzkiej i Wadowicach,
– ZUS w Tarnowie i inspektorat w Bochni.

Wykaz otwartych w weekend w placówek ZUS będzie opublikowany na stronie internetowej.

Dzięki specustawie uchodźcy z Ukrainy otrzymali dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia. Będą mogli ubiegać się o świadczenia 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania lub pobytu z dziećmi w Polsce. Aby złożyć elektroniczny wniosek o 500+ uchodźca będzie musiał mieć m.in. specjalny PESEL, konto w banku w Polsce i polski numer telefonu.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

luty, 2023