Bochnia. Ukraińscy uchodźcy nie będą zwolnieni z opłat za odbiór śmieci

-

Niektóre gminy w Polsce stosują dla ukraińskich uchodźców zwolnienia (lub umorzenia) z opłat za wywóz odpadów komunalnych, choć specustawa dotycząca uchodźców się do tego nie odnosi. Na takie rozwiązanie nie zamierzają decydować się bocheńscy urzędnicy. Ci, którzy przyjęli pod swój dach nowych ukraińskich mieszkańców, będą musieli za nich zapłacić (33 zł od osoby miesięcznie).

Temat poruszono podczas poniedziałkowego posiedzenia komisji prawa i spraw obywatelskich.

Obecna migracja ludzi to na pewno niezbyt pozytywna sprawa jeżeli chodzi o śmieci, bo tych śmieci będziemy mieli przez to więcej – zauważył radny Bogusław Dźwigaj. – W związku z tym, że mamy napływ ludności ze wschodu, czy miasto podejmie jakieś działania, żeby wspomóc mieszkańców w temacie śmieci, czy raczej będziemy zmierzać do tego, żeby każda rodzina zgłaszała te osoby do odbioru śmieci? Jak to będzie wyglądało? – zapytał Bogusław Dźwigaj.

Jeśli chodzi o naszych sąsiadów z Ukrainy, których mamy już chyba ok. 400 w Bochni to sytuacja będzie wyglądała tak, że ci co są zgłoszeni i złożą do nas wnioski o „40 zł od osoby za dzień” to będziemy mieć ich zweryfikowanych i te osoby będziemy również wzywać o ponoszenie tej opłaty. Jeżeli oni dostają od państwa środki na utrzymanie tych osób to 33 zł na miesiąc będą w stanie za śmieci zapłacić. Raczej nie będziemy stosować zwolnień z opłaty, bo miasto tego nie udźwignie na koniec roku – odpowiedziała Aldona Słowik, naczelniczka wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. Biorąc pod uwagę podane liczby, mowa o kwocie około 158 tys. zł rocznie.

Na razie nie ruszyły jeszcze żadne wypłaty, dopiero kilka wniosków do nas wpłynęło o wypłatę tych środków. To jest dopiero przed nami. Tak zostało ustalone u nas wewnętrznie, że tak to się będzie odbywało. Będziemy wzywać ludzi, którzy przyjęli te osoby, aby ponosili opłaty – wyjaśniła Aldona Słowik.

Płacimy od mieszkańca, więc tyle osób ile jest w mieszkaniu za tyle powinniśmy ponosić opłaty. Tak naprawdę ci ludzie, którzy przyjęli uchodźców będą musieli ponosić za nich te opłaty, bo im będzie wypłacana ta kwota od państwa 40 zł na dzień. Myślę, że nie będziemy iść w tę stronę, żeby tę opłatę za odpady całkiem odpuścić, bo nasi mieszkańcy np. emeryci, czy biedniejsze osoby, nie mogą pokrywać innym tej opłaty. Wydaje mi się, że słuszne będzie egzekwowanie tej opłaty – dodała Aldona Słowik.

Od stycznia 2022 roku miesięczna opłata za odbiór odpadów komunalnych w Bochni wynosi 33 zł od mieszkańca. Podwyżkę z poprzedniej stawki 29,50 zł uchwalono w listopadzie zeszłego roku (o szczegółach pisaliśmy TUTAJ). Wyliczania dokonano przy założeniu, że miesięczne koszty związane z odbiorem odpadów wynoszą ponad 811 tys. zł, a liczba mieszkańców według „deklaracji śmieciowych” to prawie 25 tys.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

listopad, 2022