R e k l a m a

Szpital w Bochni: Za miliony z UE zmodernizowano dwa oddziały – ZDJĘCIA, WIDEO

-

Właśnie zakończono modernizację dwóch oddziałów chorób wewnętrznych oraz anestezjologii i intensywnej terapii w Szpitalu Powiatowym im. bł. Marty Wieckiej w Bochni. Przeprowadzone prace pozwoliły m.in. zwiększyć dwukrotnie liczbę miejsc na intensywnej terapii, co przełoży się na skuteczne leczenie większej liczby pacjentów blisko ich miejsca zamieszkania. Wartość projektu to blisko 5,5 mln zł, z czego 4,6 mln zł pochodzi z RPO.

Uroczystego otwarcia zmodernizowanych oddziałów dokonano w poniedziałek. OIOM i anestezjologia spełniają teraz najwyższe standardy.

– Do tej pory mieliśmy w szpitalu tylko 4 łóżka intensywnej terapii. To było zdecydowanie za mało jeśli chodzi o tej wielkości powiat, który szpital zabezpiecza. Łóżka były niemal cały czas zajęte, niejednokrotnie musieliśmy pacjentów wysyłać do innych szpitali – to było bardzo kłopotliwe i trudne, wymagało szukania miejsc, konsultacji, często trudnych decyzji: których pacjentów należy przenieść? – przybliżał codzienność placówki jej dyrektor Jarosław Kycia.

W wydarzeniu wzięła udział m.in. Marta Malec-Lech z zarządu województwa małopolskiego, obecny starosta bocheński Adam Korta oraz były starosta Ludwik Węgrzyn (za jego kadencji przystąpiono do realizacji inwestycji), a także samorządowcy z całego powiatu bocheńskiego.

Miliony z UE

Głównym celem zrealizowanych projektów była poprawa jakości, dostępności oraz bezpieczeństwa wykonywanych w szpitalu świadczeń medycznych, a także warunków codziennej pracy lekarzy i pielęgniarek. Działania te nie byłyby jednak możliwe, gdyby nie środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Wartość projektu to blisko 5,5 mln zł, z czego 4,6 mln zł pochodzi z RPO.

Inwestycja objęła oddziały: anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych oraz pododdział kardiologiczny. Najważniejszym przedsięwzięciem była budowa „łącznika” pomiędzy dwoma budynkami szpitalnymi, w których mieszczą się powyższe oddziały. W wyniku przeprowadzonych prac zwiększyła się znacznie powierzchnia szpitala, a tym samym wzrosła liczba obsługiwanych pacjentów oraz poszerzył się zakres świadczonych usług.

W placówce powstało też miejsce, z którego pacjenci będą kierowani do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR-u) lub opieki całodobowej, w zależności do ich stanu zdrowia. Działania te pozwolą zmniejszyć kolejki oraz zwiększyć przepustowość oddziału. Na miejscu przewidziano również wygodne boksy, w których pacjenci będą mogli oczekiwać na przyjęcie.

Dzięki przeprowadzonej inwestycji wzrośnie liczba stanowisk na intensywnej terapii z 4 do 8, co pozwoli zwiększyć liczbę pacjentów, którzy wymagają natychmiastowej pomocy związanej z ratowaniem ich zdrowia i życia. Wcześniej, wielokrotnie mieszkańcy powiatu musieli być transportowani do sąsiednich szpitali.

W ramach projektu zakupiono nowoczesny sprzęt medyczny – nowe łóżka, respiratory, pompy objętościowe, a także podnośnik elektryczny, który pomoże w bezpiecznym transporcie pacjentów. Planuje się również zakup łóżka kąpielowego czy specjalnego systemu do ogrzewania poszkodowanych.

Warto dodać, że środki unijne pozwoliły także unowocześnić oba oddziały chorób wewnętrznych. Dzięki ich rozbudowie szpital zyskał 6 nowych sal jednoosobowych przeznaczonych do izolowania chorych. Zyskają również pacjenci kardiologiczni – na pododdziale zostanie rozbudowana część rehabilitacyjna, w której do zdrowia będą wracać m.in. osoby po zawale. W efekcie całość leczenia kardiologicznego będzie się odbywać w szpitalu, bez konieczności wyjazdu do innych miast.

To jednak nie wszystko. Dodatkowa kwota 1,2 mln zł z RPO WM na lata 2014-2020 pozwoliła przebudować i zmodernizować pracownię endoskopii, dzięki czemu pacjenci będą mieć łatwiejszy dostęp do diagnostyki chorób układu pokarmowego oraz leczenia chorób nowotworowych układu pokarmowego.

W ramach realizacji projektu kompleksowo przebudowano i zmodernizowano zespół pomieszczeń po byłym oddziale porodowym, do którego przeniesiono pracownię endoskopii. W jej skład wchodzą dwa gabinety badań endoskopowych z zapleczem w postaci poczekalni, pokoju obserwacji i wybudzenia pacjenta oraz pokoju badań opisowych. Powstało też zaplecze dla pacjentów m.in. przebieralnia, w pełni wyposażona łazienka, a także pokój socjalny dla personelu medycznego.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc