R e k l a m a

Miasto zleciło badanie natężenia ruchu pieszych na ul. Łany, by sprawdzić czy to rzeczywiście „tysiące osób dziennie”

-

W styczniu bocheńscy radni zawnioskowali do burmistrza o sporządzenie analizy natężenia ruchu pieszych na ul. Łany i Gazowej. Ostatnio do radnych trafiły wyniki tego opracowania. Okazuje się, że tymi ulicami pieszo porusza się średnio kilkadziesiąt osób na dobę, a nie jak twierdził jeden z radnych „tysiące osób”.

W ostatnich latach na wspomnianych ulicach doszło do dwóch śmiertelnych wypadków, w których zginęli piesi. We wrześniu 2020 r. samochód śmiertelnie potrącił kobietę, która szła poboczem na prostym odcinku ul. Łany (pisaliśmy o tym TUTAJ). Z kolei w grudniu 2021 r. na ul. Gazowej w podobny sposób zginął mężczyzna (link do naszej publikacji TUTAJ).

Podczas styczniowej sesji rozmawiano o bezpieczeństwie na tych ulicach i zasadności budowania chodników, czy ulicznego oświetlenia (nasza relacja z dyskusji TUTAJ).

Podczas rozmowy radnych pojawiły się dwie skrajne opinie dotyczące natężania ruchu pieszych. Przewodniczący rady Bogdan Kostukiewicz stwierdził, że intensywność poruszania się pieszych na ulicy Łany w porównaniu do innych obszarów miasta jest niewielka. Z kolei radny Damian Słonina powiedział, że ul. Łany i Partyzantów dziennie „porusza się pieszo kilka tysięcy ludzi”.

W reakcji na ten rozdźwięk radny Edward Dźwigaj zaproponował wniosek o sporządzenie analizy natężenia ruchu pieszych na ul. Łany i Gazowej. Wniosek poparło 17 radnych, a 1 wstrzymał się od głosu.

Magistrat zlecił wykonanie takiej analizy i opracowanie trafiło ostatnio do radnych. Z dokumentu wynika, że ruch pieszych na ul. Łany i Gazowej jest niewielki. Badania wykonano 22 lutego (wtorek) i 23 lutego (środa) w dwóch miejscach na ul. Łany (w pobliżu budynku nr 7 i w pobliżu firmy Kolor Plus Studio) i w jednym miejscu na ul. Gazowej (w pobliżu posesji 1A).

Średni dobowy ruch pieszych w podanych dniach dla ul. Łany wyniósł 49 i 29 osób, a dla ul. Gazowej 28 osób.

Oprócz ruchu pieszych zbadano też liczbę poruszających się pojazdów. Dla ul. Łany średnia dobowa wyniosła ok. 3 tys., a dla ul. Gazowej ponad 1,2 tys.

Opracowanie analizy kosztowało prawie 5400 zł brutto.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc