R e k l a m a

Bochnia. Festiwal Integracji coraz bliżej. Ponad 140 zgłoszeń, znakomici jurorzy

-

Już wkrótce rozpocznie się 15. Małopolski Festiwal Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem”. Jubileuszową edycję zaplanowano w dniach 7 – 9 czerwca. Do udziału w konkursie wpłynęło ponad 140 zgłoszeń z Polski, Ukrainy i Gruzji. Występy oceniać będą znakomici jurorzy: Alicja Węgorzewska, Natalia Niemen, Artur Barciś, Andrzej Krzywy, Janusz „Yanina” Iwański, Wojciech Sokolnicki, Maurycy Polaski i oczywiście Marek Piekarczyk.

Na początek, dla uczestników zaplanowano dwudniowe warsztaty i próby z orkiestrą festiwalową – To będzie czas integracji, wzajemnego poznania i opracowywania interpretacji wykonywanego utworu. Uczestnicy zawsze cenią sobie te dwa dni, zarówno w kwestii muzycznej, jak i integracyjnej – mówią organizatorzy festiwalu. 

Kolejny etap to przesłuchania konkursowe, czyli występy przed jurorami i festiwalową publicznością. Odbędą się w czwartek (9 czerwca) od godziny 12.00. Publiczność mile widziana. 

Laureatów poznamy podczas Festiwalowej Gali, która rozpocznie się w czwartek o godz. 18.00.  

Warto przyjść na rozpoczęcie festiwalu i posłuchać recitalu Grzegorza Płonki, który na skutek niewłaściwej diagnozy przez 14 lat żył w świecie ciszy oraz zobaczyć, jak ustami maluje swoje obrazy Agnieszka Sapińska. Wystawę będzie można oglądać przez kolejny tydzień w galerii KopalniaSztukiBochnia. 

Ciekawie zapowiada się też wydarzenie towarzyszące, które odbędzie się we wtorek (7 czerwca) w Kinie „Regis”. Festiwalowa publiczność będzie mogła zobaczyć wielokrotnie  nagradzany film Moniki Meleń „Jeden dzień dłużej”. Zaplanowano też spotkanie z bohaterami i autorami. Muzyczną puentą będzie recital Janusza „Yaniny” Iwańskiego.

Integracji malowanej dźwiękiem od lat patronuje Pani Prezydentowa Agata Kornhauser – Duda. Głównym Partnerem jest Województwo Małopolskie, w ramach projektu Wizytówki Małopolski. Festiwal jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Państwowego Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz sponsorów. 

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Kropla Dobroci”. 

Program:

7 – 8 czerwca 

Warsztaty dla uczestników i próby z Orkiestrą Festiwalową

7 czerwca – wydarzenie towarzyszące ( Kino Regis)

godz. 18.00

Jeden dzień dłużej – film dokumentalny Moniki Meleń 

Małgorzata urodziła się z zanikiem mięśni. Kilka lat temu przestała już nawet poruszać palcami. Wraz ze swoim życiowym partnerem Krystianem – miłośnikiem motocykli, wybiera się w podróż życia. Para jedzie pomarańczowym junakiem, ze skonstruowaną specjalnie przez Krystiana dla Małgorzaty przyczepką, do Rumuni. Film o wielkiej miłości i chęci życia.

Spotkanie z bohaterami i autorami

Recital Janusza „Yaniny” Iwańskiego

8 czerwca (Hala Widowiskowo – Sportowa) 

godz. 18.00

Uroczyste rozpoczęcie festiwalu

Recital Grzegorza Płonki

Grzegorz przez lata uznawany był za dziecko autystyczne, które nie potrafi mówić i jest niepełnosprawne intelektualnie w stopniu znacznym. Gdy miał 14 lat okazało się, że przez błędną diagnozę żył dotychczas w świecie ciszy. Po założeniu aparatu słuchowego nauczył się mówić, skończył szkołę muzyczną. Dziś gra w największych salach koncertowych.   

Wernisaż Agnieszki Sapińskiej 

Od 1995 roku maluję obrazy ustami, stosując różne techniki. Kocha kwiaty i pejzaże. Należy do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami VDMFK w Księstwie Liechtenstein, ściśle współpracuję z wydawnictwem „AMUN”. 

9 czerwca (Hala Widowiskowo – Sportowa)

godz. 12.00 Przesłuchania konkursowe

godz. 18.00 Festiwalowa Gala – koncert Laureatów i Jurorów    

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia