W środę na hali inauguracja muzycznej integracji

-

Grzegorz Płonka i Agnieszka Sapińska będą gośćmi drugiego dnia wydarzeń towarzyszących Festiwalowi Piosenki „Integracja Malowana Dźwiękiem”. 

W środowe popołudnie na hali widowiskowo – sportowej w Bochni  wybrzmią fortepianowe dźwięki, a to za sprawą Nikifora fortepianu czy Beethowena z Murzasichle jak nazywany jest Grzegorz Płonka.  Wyjątkowy recital uroczyście rozpocznie Festiwal. Niecodziennym wydarzeniem będzie również otwarcie wystawy Agnieszki Sapińskiej, która ustami maluje swoje obrazy.

Grzegorz Płonka jest muzykiem z wadą słuchu, wzroku i innymi niepełnosprawnościami. Przez 14 lat był błędnie diagnozowany. Dopiero po czasie okazało się, że zamiast autyzmu i niepełnosprawności intelektualnej ma m.in. wrodzone wady słuchu i wzroku. Aparaty słuchowe, a później implant ślimakowy wyzwoliły ogromny talent muzyczny. Na początku 2022 roku do kin trafił  film „Sonata”, który opowiada historię 33-letniego dzisiaj Grzegorza.

Kolejna artystka, którą będzie można spotkać podczas Festiwalu, kocha kwiaty i pejzaże dlatego to właśnie one są tematem przewodnim jej obrazów, które maluje ustami i stopą. Agnieszka Sapińska bo o niej mowa, osobom niepełnosprawną jest od urodzenia. W malarstwie – jak sama mówi – znalazła sposób na życie, stało się ono Jej hobby i oderwaniem od szarej rzeczywistości. Swoje życie wiąże ze sztuką, która jest dla niej sposobem na przekazanie uczuć i wrażeń.

Wystawę Agnieszki będzie można oglądać przez kolejny tydzień w galerii Kopalnia Sztuki Bochnia. 

Niespodzianką dla uczestników będzie występ Alicji Węgorzewskiej i Wojciecha Sokolnickiego.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

czerwiec, 2023