Bochnia. Orkiestra grała majówki z wieży Bazyliki – ZDJĘCIA

-

Maj 2022 roku – centrum Bochni żyje swoją codziennością. Mieszkańcy zabiegani pomiędzy domem, a pracą przemierzają zrewitalizowane uliczki. Pomiędzy nimi turyści, podziwiający  uroki średniowiecznego miasta. I nikt z nich nie jest świadomy tego, że na poddasze bocheńskiej Bazyliki zmierzają właśnie przedstawiciele Orkiestry Dętej Kopalni Soli Bochnia. Po przemierzeniu labiryntu schodów i drabin, pokonaniu ponad 130 stopni, ukazują się ponad 40 metrów nad ziemią, by kontynuować tradycję – majówki grane na wieży.  

Tradycja grania majówek z wieży Bazyliki miała lepsze i gorsze lata. Często przerywana  przez różne wydarzenia. Jednak niektóre lata grania zostały uwiecznione w formie tabliczek  umieszczonych na konstrukcji wieży w jej szczytowej części. Przedstawiają one członków,  którzy m.in. w latach 1950,1982,2018-2020 każdego dnia maja pojawiali się na wieży  kościelnej.  

W roku 2022 Orkiestra powróciła do tradycji po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, a  co za tym idzie i czasie, który dla jej członków był wyjątkowo ciężki. Każdego dnia w składzie 3-8 osób wykonywali utwory Maryjne niezależnie od warunków atmosferycznych. Łącznie muzycy pokonali ponad 33500 schodów. Wraz z nimi pojawił się tam również Paweł  Klasa, który uwiecznił te chwile na swoich fotografiach. 

Pomimo wielu trudności Orkiestra działa i odnosi kolejne sukcesy, uczestniczy w przeglądach  i konkursach. Ciężko pracuje nad repertuarem, jak i nad swoim wizerunkiem. 142 letnia  wizytówka miasta też miała swoje wzloty i upadki. Teraz dzięki pomocy dobrych ludzi i pracy członków Orkiestra Dęta Kopalni Soli Bochnia, mimo wielu trudności może  występować, a to właśnie jest dla muzyków najważniejsze. 

Muzycy żyją nadzieją, że w najbliższych latach nic tej tradycji nie przerwie i wszyscy będą mogli  usłyszeć nie tylko majówki ponad murami Bochni, ale i znacznie szerszy repertuar na licznych koncertach. 

I Ty możesz wesprzeć Orkiestrę! Cały czas trwa nabór! Jeśli jesteś muzykiem, któremu instrumenty dęte nie są obce zapraszamy do kontaktu, nie ma ograniczeń wiekowych. Nie grasz? Możesz wspierać Orkiestrę poprzez wsparcie datkami na konto: 34 8591 0007 0080 0011 4000 0001 .

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

październik, 2022

X