R e k l a m a

Bochnia. Dziś akcja „Razem dla Jacka” w Amfiteatrze na Uzborni

-

W Amfiteatrze Parku Rodzinnego Uzbornia odbędzie się dziś akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku, w trakcie której poszukiwany będzie dawca dla Jacka, 22-letniego mieszkańca Borzęcina (powiat brzeski). Zarejestrować będzie się można w godzinach 15:00-19:00.

22-letni Jacek Sasak jeszcze do niedawna grał w piłkę na boiskach od okręgówki po IV ligę i uwielbiał długie rowerowe wyprawy. Kilka miesięcy temu dowiedział się, że choruje na aplazję szpiku. Teraz przy życiu utrzymuje go regularne przetaczanie krwi. Jedyną jego szansą na pokonanie choroby jest znalezienie genetycznego bliźniaka.

Akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku, w trakcie których poszukiwany jest dawca dla Jacka, prowadzona była ostatnio podczas charytatywnych wydarzeń w Borzęcinie oraz Szczurowej. Dziś kolejna odsłona – tym razem w Bochni.

– Wszystkich mieszkańców Bochni, Brzeska i Regionu, również tych, którzy nie mogli pojawić się w niedzielę w Borzęcinie i Szczurowej zachęcamy do uczestnictwa. Każdy z nas, może okazać się tą osobą, na którą czekamy i uratować ludzkie życie – informują organizatorzy wydarzenia.

– Mam nadzieję, że wśród wielu znajdzie się ta osoba, która będzie genetycznym bliźniakiem Jacka. Wszyscy zaangażowani wolontariusze liczą, że nam się uda! – przyznaje Agnieszka Musiał, koordynatorka akcji w Bochni.


Przypomnijmy, kto może być dawcą. Do bazy DKMS dołączyć się może każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, bez skrajnej otyłości. Sama rejestracja jest szybka i polega tylko na pobraniu wymazu z błony śluzowej, czyli potarciu za pomocą patyczka wewnętrznej strony naszego policzka.

Jeśli okaże się, że możesz pomóc, o czym zostaniesz wcześniej poinformowany za pomocą SMS lub e-mail, pobieranie komórek macierzystych odbywa się na jeden z dwóch sposobów.

Jednym z nich (90% przypadków) jest metoda, która polega na założeniu na obu przedramionach dojść żylnych, którymi krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca do organizmu drugim dojściem na przedramieniu. Zabieg trwa 3-4 godziny i nie wymaga hospitalizacji.

Drugą metodą (10% przypadków) pobiera się od dawcy w znieczuleniu ogólnym szpik z kości biodrowej, czyli ok 1 litra mieszaniny szpiku i krwi (ok. 5% z całkowitej objętości w pełni regenerującej się do 2 tygodni). W szpitalu pozostaje się przez 3 dni przez wzgląd na bezpieczeństwo pacjenta. Decyzja o wyborze jednej z metod uzależniona jest od stanu zdrowia pacjenta oraz decyzji lekarza. W miarę możliwości brane są również pod uwagę preferencje dawcy. Warto pamiętać, że zarejestrować się także można zamawiając pakiet rejestracyjny do domu poprzez stronę www.dkms.pl

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc