R e k l a m a

Konkurs o tytuł Superortografa Powiatu – wyniki i fragment tekstu

-

Joanna Hawełek z Górek Wielkich i Tomasz Malarz z Krakowa wygrali konkurs o tytuł Superortografa Powiatu Bocheńskiego.

Niechybnie zaczynało już świtać, gdy czterdziestodziewięcioipółletni historyk Krzesimir Krakowski, pojawił się nieopodal placu Generała Okulickiego w Bochni. Na powitanie gościa sponad wieży bocheńskiej bazyliki sfrunęła nieśmiało szarawopłowa piegża z rodziny pokrzewek. Usiadła na liściu świeżo rozkwitłego hibiskusa i spod wahliwie trzepoczących rzęs śledziła przybysza.

Na pół siedząc, na pół leżąc figle-migle stroiła, krople dżdżu żarłocznie chłeptała i z przymrużeniem oka na chyżego obieżyświata patrzyła. Próżność ptaszyny nie najbłahszą trwogą Krzesimira napawała więc rozsrożony chełpliwością piegży, wcale nie półżartem zawołał: ”Niechże hultajka czmycha stąd obunóż w siną dal”.

Obrażona żartownisia nic sobie z tego zawołania nie robiła i harcowała dalej, dopóki nie zauważyła czyhającej na nią w pobliskich chaszczach ptasiej hordy. Na łapu-capu bagaż spakowała i bez pożegnania poszybowała w chmury. Pan Krzesimir nie zważając na takie powitanie oraz mżawkę i gdzieniegdzie utworzone kałuże, z hardym półuśmiechem na twarzy, żwawym krokiem, na wprost przed siebie wyruszył, zdążając w kierunku Kopalni Soli Bochnia – zabytku wpisanego na listę UNESCO”

– to fragment tekstu, zatytułowanego „O hożym historyku Krzesimirze, który dzięki odkryciom archeologicznym w Bochni, dziennikarzem został”, nad którym łamali sobie głowę uczestnicy konkursu o laur Superortografa Powiatu Bocheńskiego, rozegranego w I Liceum Ogólnokształcącym w Bochni 2 maja, w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Do konkursu przystąpiło 21 osób. Komisja konkursowa, którą tworzyli poloniści z bocheńskich szkół ponadgimnazjalnych, z autorką dyktanda Mariolą Pilch z ZS nr 1 w Bochni na czele, nie miała łatwego zadania ze względu na wyrównany poziom uczestników.

Ostatecznie pierwsze miejsce ex-aequo zajęli: Joanna Hawełek, która specjalnie w tym celu przyjechała do Bochni aż z Górek Wielkich (powiat cieszyński) i Tomasz Malarz z Krakowa.

Drugie miejsce zajął Mikołaj Woda, uczeń Zespołu Szkół nr 1 w Bochni, natomiast najniższe miejsce na podium przypadło Anicie Dziadowiec z Borku.

Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród laureatom odbyło się 3 maja w Parku Rodzinnym Uzbornia. Nagrody zwycięzcom wręczał osobiście starosta bocheński Adam Korta.

Dodatkowo każdy uczestnik Majówki na Uzborni mógł zmierzyć się z tekstem dyktanda, gdyż zostało ono powtórzone z myślą o tych, którzy również chcieli się zmierzyć z zawiłościami rodzimego języka, a nie mogli przybyć dzień wcześniej do I LO.

Nagrodę specjalną z okazji 20-lecia powiatu otrzymała Joanna Hawełek.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia