380-letnia lipa z Bieńkowic drugim drzewem w Polsce

-

W tegorocznej edycji Konkursu Drzewo Roku 2022, Strażniczka Miłosnej Historii – Lipa z Bieńkowic w powiecie bocheńskim zajęła drugie miejsce, zdobywając aż 4538 głosów. Pierwsze miejsce i tytuł Drzewa Roku 2022 zdobył Dąb Fabrykant z Łodzi, uzyskując 5559 głosów internautów.

Przez cały czerwiec trwało głosowanie internautów na Drzewo Roku. O ten zaszczytny tytuł walczyło 16 drzew z całej Polski, które znalazły się w finale konkursu. Ostatecznie zwyciężył 180-letni Dąb Fabrykant z Łodzi, na drugim miejscu uplasowała się 380- letnia Strażniczka Miłosnej Historii z Bieńkowic. Jako trzecia na podium znalazła się Lipa prof. Szafera w Broniszewie. Podczas głosowania internauci oddali 20 801 ważnych głosów. Na stronie plebiscytu www.drzeworoku.pl odnotowano ponad 100 tysięcy odsłon. 

Statuetka Drzewa Roku 2022 trafi w ręce Przemysława Bartosa – autora bloga „Przyroda dla Sosnowca”, który zgłosił drzewo do konkursu, a także do przedstawicieli Miasta Łódź. Wszyscy finaliści konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy. Wręczenie nagród odbędzie się 10 października 2022 roku w Warszawie podczas inauguracji 20. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja. W lutym 2023 roku Dąb Fabrykant będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku.

– Bardzo dziękuję wszystkim, którzy nas wsparli i oddali głos na naszą 380-letnią strażniczkę z Bieńkowic. Historia tego drzewa jest tak wyjątkowa, że chcieliśmy aby poznali ją nie tylko mieszkańcy naszego powiatu, ale i całego kraju. Za sprawą tego konkursu, mogliśmy tego dokonać — mówi starosta Adam Korta.

– To dla nas niezaprzeczalny sukces. Przede wszystkim dlatego, że udało się nam się zjednać wiele osób. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy oddali głos na naszą Lipę i oczywiście gratulujemy zwycięzcom — mówią Małgorzata i Sławomir Potrzebscy, właściciele majątku w Bieńkowicach

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

sierpień, 2022

X