W czwartek w Muzeum: „Kolejowe podróże. Piękno tras Małopolski i Słowacji”

-

Muzeum im. prof. Stanisława Fischera zaprasza w czwartek 18 sierpnia o godz. 17:30 na przedostatnie spotkanie tegorocznej Muzealnej Akademii Wakacyjnej, podczas którego Jarosław Kucybała zaprezentuje „Kolejowe podróże. Piękno tras Małopolski i Słowacji”.

XIX wiek obfitował w wielkie inwestycje kolejowe. Budowa poprowadzonych przez góry, atrakcyjnych krajobrazowo linii kolejowych, łączących kurorty górskie i uzdrowiska zresztą C.K.Monarchii przyczyniła się do powstania turystyki kolejowej. Takie linie jak transwersalna, tarnowsko-leluchowska z łącznikiem do Krynicy, zakopiańska, koszycko-bogumińska, dowoziły turystów w góry, oferując im na wstępie piękne widoki przez okno. Oprócz rozkładowych połączeń pojawiały się też przeznaczone specjalnie dla turystów „pociągi spacerowe”, a w odrodzonej Polsce tzw. „pociągi popularne” – wyjaśnia Jarosław Kucybała.

Jakie atrakcje możemy do dzisiaj zobaczyć pędząc „Nikiforem” do Krynicy? Dlaczego warto przejechać się pociągiem retro „transwersalnym” z Nowego Sącza do Chabówki? Dlaczego podjazd pod przystanek Pyzówka jest zmorą dla maszynistów prowadzących pociąg do Zakopanego i dlaczego linia Cervena Skala-Margecany na Słowacji jest jedną z najpiękniejszych w Europie? Na te i inne pytania uzyskają Państwo odpowiedź podczas spotkania bogato ilustrowanego zdjęciami i filmami mojego autorstwa – zachęca Jarosław Kucybała.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

styczeń, 2023