Ruszyły zebrania osiedlowe. Burmistrz Bochni mówi o problemach finansowych

-

Od osiedla św. Jana – Murowianka rozpoczął się we wtorek cykl zebrań osiedlowych w Bochni. Burmistrz Stefan Kolawiński mówił m.in. o przyszłorocznym budżecie miasta wskazując na problemy finansowe.

Cykl zebrań osiedlowych wrócił po dłuższej przerwie.

W dalszym ciągu nie zdjęto z nas pewnych rygorów covidowych. To wszystko wywiera jednak pewien wpływ na nasze życie. Tym bardziej, że wszyscy mamy świadomość tego, że cały czas następują jakieś zakażenia, zachorowania, w związku z tym również ten tryb dwóch spotkań skumulowanych w ciągu jednego popołudnia służy temu, żeby w miarę możliwości zachować pewien reżim sanitarny – tłumaczył na wstępie Stefan Kolawiński, burmistrz Bochni.

Chciałbym poinformować, że spotykamy się w szczególnym czasie. Nie jest to przypadkowe, z tego względu, że wiele głosów było takich, żeby zrobić te spotkania osiedlowe wcześniej. Natomiast chciałem zrobić te spotkania wtedy, kiedy będziemy przed konstruowaniem budżetu na przyszły rok – tłumaczył Stefan Kolawiński.

Generalnie problem polega na tym, że ten następny rok nie będzie łatwiejszy pod względem finansowym niż ten, który (obecnie) realizujemy – przyznał burmistrz Stefan Kolawiński.

Podam kilka przykładów dotyczących tego z czym mamy do czynienia i co stanowi największy problem. Postaraliśmy się o dofinansowanie np. od pana wojewody i dostaliśmy blisko 3 mln zł, ale w ramach zorganizowanego przetargu najtańsza oferta wyniosła 9 mln zł. Chciałem pokazać jaka jest skala przy tych uwarunkowaniach finansowych, z którymi się spotykamy. Miasto nie ma nieograniczonych możliwości środków, do tego, żeby dokładać aż tak wiele – kontynuował Stefan Kolawiński.

Przykład, który podałem wskazuje na to, że z tych mniej więcej połowy środków, która powinna wystarczyć na wykonanie fragmentu ul. Kościuszki od dawnego „Bolka i Lolka” po zakręt do ul. Kraszewskiego – dofinansowanie z 50 proc. zmalało do 30 proc. Dlatego nie zdecydowaliśmy się na to, wybraliśmy odleglejszą od centrum ulicę Partyzantów, gdzie mamy dofinansowanie sięgające blisko 10 mln zł i z tego nie chcemy zrezygnować, dokładamy 9 mln zł i chcemy zrobić tę ulicę – mówił Stefan Kolawiński.

Chciałbym, żeby te dwa przykłady wprowadziły państwa w problemy z jakimi boryka się urząd miasta. Problemami finansowymi, które dotykają każdego gospodarstwa domowego, bo to jest wzrost cen, co państwo znacie z własnych doświadczeń, z autopsji, a w związku z tym tego nie potrzebuję uzasadniać. Miasto boryka się z podobnymi rzeczami – przyznał burmistrz Kolawiński.

Trzeba wziąć pod uwagę, że ten następny rok w związku z tym co dookoła nas, nie będzie lżejszy. Oczywiście będziemy starać się realizować w miarę możliwości te oczekiwania, które państwo przedstawicie – zaznaczył Stefan Kolawiński.

Podczas wtorkowego spotkania mieszkańców os. św. Jana – Murowianka poruszano głównie lokalne tematy m.in. kwestię wycinki drzew, odbioru odpadów komunalnych, czy wprowadzenia strefy zamieszkania. Urzędnicy przypomnieli również ostatnio wykonane na terenie osiedla inwestycje.

Cykl zebrań osiedlowych w Bochni potrwa do 6 października. Poniżej harmonogram.

27 września 2022 r. (wtorek) godz. 17.00
osiedle św. Jana – Murowianka
Szkoła Podstawowa Nr 4

27 września 2022 r. (wtorek) godz. 18.30
osiedle Krzęczków – Łychów
Szkoła Podstawowa Nr 4

28 września 2022 r. (środa) godz. 17.00
osiedle Dołuszyce
Budynek OSP

28 września 2022 r. (środa) godz. 18.30
osiedle Kurów
Świetlica Osiedlowa

29 września 2022 r. (czwartek) godz. 17.00
osiedle Słoneczne
Świetlica Spółdzielni Mieszkaniowej

29 września 2022 r. (czwartek) godz. 18.30
osiedle Kolanów
Świetlica Osiedlowa

30 września 2022 r. (piątek) godz. 17.00
osiedle Śródmieście – Campi
Szkoła Podstawowa Nr 2

30 września 2022 r. (piątek) godz. 18.30
osiedle Chodenice
Urząd Miasta Bochnia, sala nr 100

4 października 2022 r. (wtorek) godz. 17.00
osiedle Uzbornia
Urząd Miasta Bochnia, sala nr 100

4 października 2022 r. (wtorek) godz. 18.30
osiedle Proszowskie
Urząd Miasta Bochnia, sala nr 100

5 października 2022 r. (środa) godz. 17.00
osiedle Karolina
Dom Pomocy Społecznej

5 października 2022 r. (środa) godz. 18.30
osiedle Smyków
Świetlica Osiedlowa

6 października 2022 r. (czwartek) godz. 17.00
osiedle Niepodległości
Szkoła Podstawowa Nr 7

6 października 2022 r. (czwartek) godz. 18.30
osiedle Windakiewicza
Zespół Szkół Nr 1 (Mechanik)

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

grudzień, 2022