Kryzys energetyczny. Niepołomice też szukają oszczędności

-

W związku z rosnącymi kosztami nośników energii włodarze samorządów w całej Polsce szukają oszczędności. Nie inaczej jest w Niepołomicach, choć tu ból głowy burmistrza może być nieco mniejszy dzięki inwestycjom poczynionym w ostatnich latach.

– W Niepołomicach od wielu lat wdrażamy programy oszczędnościowe zużycia energii. Duża część budynków zarządzanych przez gminę posiada instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła – wskazuje burmistrz Roman Ptak.

W takie instalacje wyposażona jest m.in. niepołomicka kryta pływalnia – dlatego na razie samorząd nie zamierza zamykać obiektu (taki krok brany jest pod uwagę w Bochni i w Proszówkach).

To nie oznacza jednak, że władze Niepołomic mają problem z głowy.

– Mając na uwadze wysokie ceny energii w ubiegłym tygodniu spotkaliśmy się z dyrektorami szkół. Ustaliliśmy, że temperatura w klasach powinna oscylować w granicach 19 stopni Celsjusza. Do końca miesiąca, do każdej klasy zostaną zakupione termometry, dzięki którym będziemy na bieżąco monitorować temperaturę. Takie działanie pozwoli nie tylko na bieżąco reagować, ale również da nam obraz gdzie trzeba dokonać usprawnień termoizolacyjnych – relacjonuje burmistrz Roman Ptak.

– Aktualnie sprawdzamy też możliwości techniczne zmniejszenia natężenia oświetlenia ulicznego, w ten sposób chcemy uniknąć czasowego wyłączania latarni – dodaje gospodarz Niepołomic.

Zobacz też:

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

grudzień, 2022