R e k l a m a

Kino Regis. W czwartek „Wystawa na ekranie”: „Henri Matisse. Wycinanki”

-

Kolejny odcinek cyklu „Wystawa na ekranie” poświęcony będzie francuskiemu malarzowi i najsłynniejszemu przedstawicielowi fowistów – Henriemu Matisse. Początek projekcji w kinie Regis w Bochni 23 maja o godz. 19.00.

Film dokumentujący kolekcję Henri’ego Matisse’a z najważniejszych muzeów na świecie: londyńskiego Tate Modern i nowojorskiego MoMA. Za kulisy wystawy zabiera nas dyrektor galerii Tate – Sir Nicholas Serota, eksperci i przyjaciele Matisse’a, którzy opowiadają o okresie, w którym tworzył wspaniałą serię gwaszy-wycinanek (gouachesdécoupés).

Kuratorzy londyńskiego Tate Modern, zafascynowani abstrakcjonistycznymi eksperymentami Matisse’a, postanowili dokonać niezwykłego kolażu – muzyki, tańca i malarstwa. Muzykę do filmu skomponował światowej klasy jazzman Courtney Pine.

Widzowie mają okazję przyjrzeć się ostatniemu rozdziałowi kariery malarza, w momencie, gdy zaczął „rzeźbić w kolorze” i gdy powstała jego seria spektakularnych wycinanek. Film pokazuje również zapierający dech w piersiach występ tancerza Baletu Królewskiego – Zenaida Yanowsky’ego – taniec odzwierciedlający kolory, dynamikę i wolność Matisse’owskich wycinanek. Do tego występ muzyka jazzowego – Courtney Pine’a, który stworzył utwór odwołujący się do złotego wieku Bebopu i jazzu oraz do improwizowanych rytmów, do których Matisse porównywał swój sposób pracy w czasie tworzenia wycinanek.

„Henri Matisse. Wycinanki” (97 minut)
”Wystawa na ekranie” reż. Phil Grabsky
23.05.2019, godz. 19.00
Kino Regis, duża sala, bilety: 20 zł.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

marzec, 2024