R e k l a m a

Uczniowie z Francji i Turcji z wizytą w II LO – ZDJĘCIA

-

W dniach 26 września – 2 października uczestnicy projektu Erasmus+ w II Liceum Ogólnokształcącym w Bochni mieli zaszczyt gościć swoich kolegów i ich nauczycieli z Francji i Turcji. W ramach realizacji tegorocznego tematu „Rowerem w magiczny świat muzyki” uczniowie podjęli liczne działania łączące aktywność fizyczną z rozwijaniem pasji do muzyki.

W poniedziałek 26 września odbyło się uroczyste powitanie gości połączone z krótkim koncertem. Dyrektor II LO Edyta Mierzwińska wygłosiła mowę powitalną, a uczestnicy projektu przygotowali mini-koncert i zaśpiewali kilka znanych piosenek po angielsku.

Następnego dnia odbyły się warsztaty plastyczne, w trakcie których uczestnicy przygotowali mini-rowery z użyciem różnorakich materiałów i w różnych formatach: niektóre rowery zostały narysowane, ale pojawiły się też projekty przestrzenne zrobione z drucików.

Z kolei w środę uczniowie wzięli udział w zajęciach muzycznych. W pierwszej części zajęcia prowadzone były przez Wojciecha Zwierniaka, zawodowego muzyka, kompozytora i dyrygenta. Zadaniem uczniów było zagranie i zaśpiewanie jednej z piosenek zespołu Coldplay pt. „The sky full of stars”. Najpierw uczestnicy uczyli się grać na różnych instrumentach, w tym m.in. tubach muzycznych tzw. „boomwhackers”, a po wielu próbach zagrali wspólnie mini-koncert.

W sesji popołudniowej warsztatów uczniowie uczestniczyli w zajęciach z zespołem Brzeźnicanie, w czasie których poznali tradycyjne polskie tańce, a później wysłuchali koncertu w wykonaniu Orkiestry Dętej z Sobolowa.

Czwartek uczestnicy projektu spędzili w Krakowie, gdzie mieli okazję zobaczyć najsłynniejsze miejsca i zabytki miasta, m.in. pomnik Smoka, Wzgórze Wawelskie, Katedra ze słynnym Dzwonem Zygmunta oraz Grobami Królewskimi, Rynek Główny z Wieżą Ratuszową, Sukiennice i Kościół Mariacki z Ołtarzem Wita Stwosza oraz Barbakan. Następnie wszyscy zjedli tradycyjne polskie pierogi, a po obiedzie wybrali się w rejs statkiem po Wiśle.

W piątek odbyły się warsztaty rowerowe z udziałem drużyny kolarskiej z AGH w Krakowie – „AGH Cycling Team”. Kolarze opowiedzieli uczniom m.in. o tym, jak wyglądają treningi, jak się przygotowują do zawodów, czy w jakich wyścigach biorą udział. W drugiej części gościem warsztatów był dwukrotny półfinalista popularnego programu telewizyjnego „Mam Talent”, Kamil Kobędzowski, który przygotował pokaz jazdy akrobatycznej na rowerze.

Kolejną atrakcją była wycieczka do Kopalni Soli Bochnia i zwiedzanie podziemi. Uczestnicy mieli okazję przejechać się wagonikami, zwiedzili również kaplicę oraz poznali ciekawostki dotyczące miejsca, m.in. znaną legendę o św. Kindze. Tego samego dnia miała też miejsce uroczysta kolacja podsumowująca spotkanie grupy Erasmus w Polsce, podczas której rozdano certyfikaty uczestnictwa. Po części oficjalnej uczniowie bawili się wspólnie na dyskotece.

W sobotę uczestnicy projektu wybrali się na wycieczkę do Szczawnicy. Najpierw uczniowie wzięli udział w przejeździe rowerowym, a później kolejką linową wjechali na Palenicę, skąd można było podziwiać piękne widoki na otaczające wzgórza. Był to ostatni dzień pobytu gości z Francji i Turcji w Polsce i przy pożegnaniu nie zabrakło wielu wzruszeń, pomimo że już w maju dojdzie do trzeciego spotkania, tym razem w Turcji.

Organizatorzy mobilności w Polsce są dozgonnie wdzięczni wszystkim zaproszonym muzykom i sportowcom za przyjęcie zaproszeń i poprowadzenie warsztatów dla uczniów, a uczniom za aktywne i pełne zaangażowania uczestnictwo w zajęciach.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

grudzień, 2023