Łapanów. W CKZiU o profilaktyce raka piersi – ZDJĘCIA

-

Październik to miesiąc świadomości i profilaktyki raka piersi. Z tej okazji Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łapanowie zorganizowano dla uczennic warsztaty poświęcone profilaktyce raka piersi.

Wykład dotyczący profilaktyki raka piersi i raka szyki macicy poprowadziła Ewa Chmielarz-Żwawa – specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego, certyfikowany doradca laktacyjny i zastępca Dyrektora ds. Administracji Medycznej i Pielęgniarstwa Szpitala Powiatowego w Brzesku. W projekcie uczestniczyła też Iwona Świętek – pracownik bocheńskiego Sanepidu, która przygotowała materiały promocyjne.

Rak piersi to nadal najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet. Niestety często jest ona wykrywana w zaawansowanym stadium, kiedy nie ma już właściwie alternatywnej propozycji na leczenie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wykonywanie regularnych badań diagnostycznych – mammografii, USG i samobadania piersi. W większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi umożliwia całkowite wyleczenie.

Samobadanie piersi jest podstawowym, bardzo ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi. Natomiast USG piersi jest to metoda obrazowa badania z użyciem ultradźwięków. Przeprowadzane jest ono w celu wspomagania i uzupełnienia badania mammograficznego, szczególnie w diagnostyce sutków gruczołowych. USG skutecznie wykrywa łagodne oraz rakowe zmiany w piersi. Zalecane jest kobietom między 20 a 40 rokiem życia, jak również pacjentkom powyżej 40 roku życia.

Podczas spotkania dziewczęta dowiedziały się jakie są czynniki zwiększające ryzyko raka, w jaki sposób można się przed nim chronić oraz jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi. Każda z uczestniczek zabrała ze sobą broszurę informującą, jak wykonać samobadanie oraz zachęcającą ich mamy i babcie do wykonania mammografii.

– Mamy nadzieję, że dzięki prelekcji oraz materiałom edukacyjnym, jakie otrzymały uczennice, zwiększy się wiedza i świadomość na temat profilaktyki raka piersi. Dziewczęta z pewnością chętnie podzielą się zdobytą wiedzą ze swoimi mamami, siostrami, koleżankami
– zwracają uwagę organizatorzy. I podkreślają: – Zdrowie jest najważniejsze!

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

grudzień, 2022