R e k l a m a

Japońska oferta dla MPEC Bochnia

-

We wtorek (15 listopada) w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Bochni gościła delegacja firmy J-Coal z Japonii, posiadająca rekomendację Rządu Cesarstwa Japonii. Firma przyjechała z ofertą współpracy w modernizacji urządzeń wytwarzających ciepło przy wykorzystaniu RDF jako zamiennika węgla kamiennego.

RDF (z jęz. ang. Refuse Derived Fuel) to paliwo alternatywne powstające w wyniku wysortowania oraz odpowiedniego przygotowania frakcji odpadów charakteryzujących się wysoką wartością opałową.

Proponowana przez Japończyków inwestycja, choć interesująca, jest niestety droga. Koszty przedsięwzięcia przy obecnych cenach to około 120-150 mln zł. – Mimo to jest spłacalna w okresie 7-9 lat z uwagi na to, że eksploatacja daje wpływy finansowe z trzech źródeł: dostarczanego RDF -u, dostarczanego ciepła i produkcji prądu – przyznaje Wojciech Cholewa, prezes MPEC.

Szef spółki nie ma jednak złudzeń i wyjaśnia: Niska akceptowalność spalania odpadów, wysokie koszty przygotowania inwestycji (która może nie doczekać się realizacji) oraz wysokie koszty (trzeba pozyskać i odpowiednio zabezpieczyć duże środki) powodują, że podjęcie decyzji o przystąpieniu do takiego przedsięwzięcia jest obarczone zbyt wielkim ryzykiem braku realizacji.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia