R e k l a m a

DKF Maciste. W czwartek pokaz filmu „Vortex” Gaspara Noé

-

Dyskusyjny Klub Filmowy „Maciste” zaprasza w czwartek 24 listopada na pokaz filmu „Vortex” Gaspara Noé – twórcy m.in. takich dzieł jak „Nieodwracalne”, czy „Climax”. Początek o godz. 19:00. Prelekcję przed filmem wygłosi Maciej Gil.

Dla wszystkich tych, których głowa podda się wcześniej niż serce”.

„Vortex” to przejmujący i cierpliwy zapis ostatnich dni życia starszego małżeństwa, w które wcielili się: legenda francuskiego kina Françoise Lebrun i kultowy reżyser kina grozy Dario Argento. Noé („Nieodwracalne”, „Wkraczając w pustkę” i „Climax”) tym razem stawia na twardy realizm, ale nie byłby sobą, gdyby nie eksperymentował formalnie. Od początku dzieli ekran na dwie części, osobno obserwując powoli tracącą kontakt z rzeczywistością, chorą na demencję żonę oraz schorowanego męża, który nie przyjmuje do wiadomości jej stanu. Zabiegi Gaspara Noé dają niezwykły efekt – samotność, zagubienie i niepogodzenie się ze starością zostały tu pokazane w sposób wręcz oszałamiający, co stawia „Vortex” na jednej półce z „Miłością” Hanekego, czy „Szeptami i krzykami” Bergmana.

<Vortex> to film bardzo kontemplacyjny, wymagający od widza wiele cierpliwości i uwagi, ale wynagradzający wszystko po wielokroć. Błędem byłoby potraktowanie tego obrazu jak kolejnego filmu Gaspara, spodziewając się krwi, fajerwerków i wszelkiego rodzaju orgii. To powolny zapis rzeczywistości dotkniętej widmem starości, śmierci, samotności, rozpadu i upadku. Osobista opowieść z łatwością dająca się ekstrapolować na całość populacji, naszego świata. Jeden z najbardziej zaskakujących i rozdzierających, bez absolutnie żadnego szantażowania, czy wchodzenia na wysokie tony, filmów roku” – Marcin Prymas, „Pełna sala”.

Gaspar Noé – urodził się w 1963 roku w Argentynie, ale od dzieciństwa mieszka w Paryżu. Studiował w École nationale supérieure Louis-Lumière. Już tam zabłysnął etiudami. Dzięki 40-minutowemu średniemu metrażowi „Carne” zdobył rozgłos. Jego kontynuacją stał się pełnometrażowy film „Sam przeciw wszystkim”. Twórczość reżysera cechuje skrajny naturalizm. Noé został kilkakrotnie nagrodzony w Cannes, jego prace doceniono też na innych prestiżowych imprezach.

Wybrana filmografia:

  • „Nieodwracalne” / „Irréversible” (2002 r.),
  • „Wkraczając w pustkę” / „Enter the Void” (2009 r.),
  • „Love” (2015 r.),
  • „Climax” (2018 r.),
  • „Lux Æterna” (2019 r.),
  • „Vortex” (2021 r.).

Bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u.
Organizatorzy: DKF „Maciste”, kino Regis, Miejski Dom Kultury w Bochni.
Działalność DKF „Maciste” współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia