R e k l a m a

Małopolska. Ruszyła zbiórka podpisów ws. refundacji metody in vitro

-

Małopolska Platforma Obywatelska zainaugurowała w miniony weekend zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o refundacji in vitro. – Jest to najskuteczniejsza metoda walki z niepłodnością. Już ponad 40 lat temu urodziła się pierwsza osoba poczęta w ten sposób – zwracano uwagę podczas konferencji prasowej. Akcja ma być prowadzona także w mniejszych miejscowościach województwa.

W 2015 roku Prawo i Sprawiedliwość zlikwidowało program refundacji in vitro. Program 500 plus miał zadbać o wzrost dzietności w naszym kraju, tymczasem w 2015 roku na jedną kobietę przypadało 1,44 dziecka, teraz jest to 1,34 – wyliczał podczas spotkania z dziennikarzami poseł Aleksander Miszalski. Parlamentarzysta podkreślił, że „styczeń był najgorszym miesiącem od II wojny światowej”: – Urodziło się tylko 25 tysięcy dzieci. Trzeba przeciwdziałać temu trendowi. Naszym pomysłem jest przywrócenie refundowania przez Państwo metody in vitro.

Z kolei Andrzej Domański – główny ekonomista i ekspert Instytutu Obywatelskiego – przypominał:

– Platforma Obywatelska w czasie swoich rządów zrobiła wiele, aby Polacy decydowali się na powiększanie rodzin: liczba żłobków i przedszkoli zwiększyła się sześć razy, wskaźnik edukacji przedszkolnej na wsi wzrósł z 23 do 70 proc., rząd Donalda Tuska wprowadził urlop tacierzyński, wydłużono urlopy macierzyńskie i tacierzyńskie łącznie do 52 tygodni. Największym sukcesem był program refundacji in vitro, dzięki któremu urodziło się 22 tysiące dzieci. Rząd PiS zniszczył ten program, uważamy, że Polacy powinni uzyskać dostęp do refundowanej metody In vitro.

Fot. mat. prasowe

Podczas konferencji przypomniano, że niektóre miasta zdecydowały się na refundowanie in vitro z budżetów samorządów (tak jest np. w Krakowie).

– Potrzebujemy jednak rozwiązania ogólnokrajowego, który rozwiąże problem systemowo. Metoda in vitro nie jest żadnym niesprawdzonym wynalazkiem, tylko metodą opracowaną naukowo, opartą o rzetelne badania, przeprowadzane przez wiele lat. Podpisujmy się i zmuśmy rząd do finansowania in vitro z budżetu – apelował Dominik Jaśkowiec (radny miasta Krakowa).

Podpisy mają być zbierane na ulicach Małopolski przez 3 miesiące. Akcja ma być prowadzona także w mniejszych miejscowościach. Aktualizowana lista miejsc zbiórek publikowana jest na stronie: takdlainvitro.pl

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

luty, 2024