🔸 Kurtki i bezrękawniki – odpowiedni dobór fasonu do figury

Bezrękawniki to niewątpliwie wdzięczny i uniwersalny element garderoby, który doskonale sprawdzi się o każdej porze roku. Z kolei kurtka to absolutne must have i musi znaleźć się w każdej szafie. Warto jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę, kupując konkretne modele oraz jak poprawnie dopasować je do swojej sylwetki.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kurtki?

Decydując się na zakup kurtki, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów, które musi posiadać. Pierwszym z nich jest wodoodporność. Niezawodny model to ten, który sprawdzi się w każdych warunkach, w tym także deszczowych. Dobra kurtka musi posiadać ochronę przed wilgocią tak, aby w pełni zabezpieczała przed wodą czy śniegiem. Zapewni to wysokiej jakości materiał wraz z membraną i powłoką. Modele zimowe powinny mieć grubsze wypełnienie, aby w pełni chronić przed chłodem i mrozem.

Kurtka powinna być również wiatroszczelna, aby ochronić przed wiatrem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ważną cechą są oddychalność i prawidłowa wentylacja, które są odpowiedzialne za odprowadzanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz, dzięki czemu skóra pozostaje sucha.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe funkcje, kluczowy jest materiał, z którego została wykonana kurtka. Tutaj doskonale sprawdzi się zarówno softshell, jak i hardshell. Dobrze dobrany model nie powinien krępować ruchów ciała.

Ważnym elementem będą także odblaski, dzięki którym znacząco wzrasta widoczność po zmroku. Liczba oraz rozmieszczenie kieszeni będą kwestią indywidualną. To samo dotyczy kaptura, lecz z pewnością jest on sporym udogodnieniem. Dodatkowo w większości modeli można go w każdej chwili odpiąć.

Na co zwracać uwagę przy wyborze bezrękawnika?

Głównym zadaniem bezrękawników jest ochrona przed chłodem i to zarówno podczas spacerów, biegania czy jazdy na rowerze, jak i na co dzień. Jednak, aby spełniły swoje funkcje, muszą być odpowiednio dobrane, tylko wtedy zapewnią optymalną regulację, swobodę ruchów oraz wygodę użytkowania. Duże znaczenie ma tutaj pora roku.

W okresie wiosennym czy jesiennym najlepiej sprawdzą się lekkie modele, które będą idealnym rozwiązaniem zarówno noszone samodzielnie, jak i pod kurtką.

Chłodna zimowa aura będzie wymagała lepszej ochrony termicznej, dlatego należy wybierać bezrękawniki z grubszym wypełnieniem. Ważny jest także materiał, który zapewni optymalny przepływ powietrza i będzie regulował temperaturę ciała. To z kolei zapobiegnie nadmiernemu poceniu się, ponadto tkanina powinna mieć właściwości antybakteryjne. Ważne jest także, aby nie wchłaniała wilgoci. Takie właściwości ma m.in. softshell, czyli miękka i elastyczna tkanina, która jest bardzo wygodna, ponadto odporna na uszkodzenia, dzięki czemu gwarantuje pełen komfort użytkowania.

Bezrękawnik będzie nam służył głównie podczas aktywności fizycznej na zewnątrz, jako ochrona przed chłodem, to musi być on wodoodporny, czyli z zewnętrzną warstwą, która zapobiegnie przemakaniu oraz wiatroszczelny.

Od indywidualnych preferencji zależy, czy powinien posiadać kaptur oraz jaka ilość i pojemność kieszeni będzie optymalna. Jednak warto postawić na bezrękawniki z elementami odblaskowymi, dzięki czemu zwiększy się nasze bezpieczeństwo.

Jak odpowiednio dobrać kurtkę lub bezrękawnik do swojej sylwetki?

Kurtka czy bezrękawnik oprócz spełniania swoich funkcji powinny również dobrze się prezentować, czyli być odpowiednio dobrany do figury. Dobrze, aby podkreślały atuty i jednocześnie ukrywały mankamenty. Dobierając odpowiedni fason kurtki czy bezrękawnika należy wziąć pod uwagę ich przeznaczenie.

Dla osób, które chcą ukryć zbędna kilogramy w okolicy pasa, najlepszym wyborem będzie szerszy fason. To doskonały wybór dla pań, które mają figurę jabłka. Jeżeli wybór padnie na pikowany bezrękawnik, to warto, aby pikowania były większe i rzadsze. Z kolei nieco większy model kurtki będzie doskonałym wyborem dla osób, które cenią sobie długie wyprawy bądź górskie eskapady. Kilkugodzinna wycieczka będzie wiązała się z koniecznością założenia czegoś pod kurtkę, z kolei zimniejsza aura będzie wymagała kilku warstw odzieży, wówczas większy model sprawdzi się doskonale.

Warto zwrócić uwagę na poniższe modele:

  1. DIDRIKSONS Enja Vest
  2. GOREWEAR R3 Gore-Tex Infinium Partial
  3. Houdini Pace Hybrid Vest

Z kolei fason ściśle dopasowany charakteryzuje się wcięciem w talii, które wysmukli brzuch i podkreśli sylwetkę. Taki krój będzie również gwarantował odpowiedni komfort cieplny. Modele ściśle dopasowane będą idealnym wyborem dla biegaczy czy osób ceniących sobie ciągły ruch na świeżym powietrzu. To świetny krój kurtki dla osób mających typ sylwetki klepsydra.

Tutaj warto wybrać następujące modele:

  1. Odlo Zeroweight Warm Vest
  2. La Sportiva Alya Vest
  3. Maloja NeshaM. Nordic Hybrid Softshell

Fason przylegający idealnie sprawdzi się zarówno podczas spacerów, jak i na co dzień. Doskonale podkreśli atuty sylwetki, czyli talię, piersi i biodra. Dodatkowo zabezpieczy przed przedostaniem się zimna. Na ten model powinny zdecydować się osoby, mające typ sylwetki gruszkę. Wcięcie w talii oraz rozbudowana górna część zamaskuje masywne biodra i uda.

Godne uwagi modele to:

  1. UYN Running Masterwind Vest
  2. GOREWEAR Drive Vest
  3. Carinthia ISG 2.0
  4. Berghaus MTN Arete LB Synthetic Hoody

 Wybierając odpowiednią kurtkę czy bezrękawnik dobrze jest kierować się zarówno ich przeznaczeniem, jak i typem sylwetki. Takie rozwiązanie zapewni maksymalny komfort noszenia oraz świetny wygląd.

Najnowsze materiały Partnerów