Kolejny nowatorski zabieg w brzeskim szpitalu

-

Tym razem zespół ortopedów, którym kieruje lek med. Krzysztof Szklanny wykonał operację wielokrotnie złamanego łokcia. Pacjentce, która przeszła zabieg, wszczepiono endoprotezę głowy kości promieniowej.

– To pierwsza tego typu operacja w Brzesku i jedna z niewielu wykonywanych w Polsce. Endoproteza głowy kości promieniowej powstała na podstawie wskazówek profesora Stanisława Pomianowskiego, światowej sławy eksperta w dziedzinie chirurgii stawu łokciowego i prekursora tego typu zabiegów – wyjaśnia lek. med. Krzysztof Szklanny.

Operacja trwała około godziny. Nie było żadnych komplikacji. Pacjentka wyszła już ze szpitala. Po okresie stabilizacji łokcia za pomocą specjalnej ortezy, będzie musiała jeszcze przejść rehabilitację na oddziale rehabilitacyjnym brzeskiego szpitala. Zabiegi tam wykonywane pozwolą pacjentce wrócić do normalnego funkcjonowania.

– Na operację zdecydowaliśmy się z powodu wieloodłamowo i wielofragmentowo złamanej głowy kości promieniowej (jednej ze składowych stawu łokciowego). W tym przypadku nie było szans na prawidłowe i stabilne zespolenie złamania – dodaje szef brzeskiej ortopedii.

Brzescy ortopedzi mogliby także wykonywać wszczepianie endoprotez stawu kolanowego. Poszerzyłoby to zakres świadczeń jakie mogliby uzyskać mieszkańcy powiatu w naszym szpitalu. Dotychczas mieszkańcy powiatu brzeskiego w celu wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego musieli jechać do szpitali w Krakowie lub Tarnowie. Nie wykluczone, że jeżeli uda się pozyskać środki finansowe na zakup endoprotez, to zabiegi  endoprotezo plastyki stawu kolanowego będą wykonywane w Brzesku jeszcze w tym roku, po oddaniu do użytku wyremontowanego bloku operacyjnego.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

czerwiec, 2023