R e k l a m a

Rzecznik kurii o sprawie PCSN: Należy poczekać na kolejne decyzje biskupa

-

– Mając na uwadze ostatnie wydarzenia (…) należy poczekać na kolejne decyzje, jakie w tej sprawie podejmie Biskup Tarnowski – przekazał w mailu do redakcji Bochnianin.pl ks. Ryszard Nowak, rzecznik diecezji tarnowskiej.

Pytania dotyczące przyszłości kierowanego przez ks. Stanisława Adamczyka Chóru Chłopięcego Pueri Cantores Sancti Nicolai skierowaliśmy do kurii równo tydzień temu. Ks. Ryszard Nowak przeprosił, że nie odpowiedział na nie od razu, wyjaśniając, że przez cały miniony tydzień nie był obecny w pracy w biurze rzecznika.

Odnosząc się do naszych pytań, ks. Ryszard Nowak przekazał:

– Ks. Stanisław Adamczyk złożył w piśmie z dnia 10 czerwca 2022 r. rezygnację z funkcji dyrektora bocheńskiego chóru PCSN oraz przedłożył Biskupowi Tarnowskiemu prośbę o możliwość zamieszkania w wybranym przez siebie miejscu. Odpowiadając na to pismo Biskup Tarnowski przyjął rezygnację ks. Adamczyka i zgodził się, by zamieszkał on w wybranym przez siebie miejscu. Tak więc rezygnacja z kierowania chórem była własną decyzją ks. Adamczyka i wszelkie decyzje w jego sprawie były podejmowane na jego pisemną prośbę.

Taką wersję przedstawia też proboszcz parafii Św. Mikołaja (zobacz: Oświadczenie proboszcza parafii pw. Św. Mikołaja ws. chóru PCSN). Potwierdza ją zresztą także sam ks. Adamczyk – wyjaśniając jednak, że do takiego kroku popchnęły go „szykany ze strony aktualnego zarządcy Domu Pielgrzyma Bursa” i spowodowane tym chwilowe załamanie stanu zdrowia. Dyrektor chóru podkreśla jednocześnie, że po złożeniu pisma nadal pracował z zespołem i uzyskał ustną deklarację od biskupa, że ma nadal prowadzić chór. Zobacz: Oświadczenie ks. Stanisława Adamczyka – Dyrygenta Chóru PCSN

Najwyraźniej złożona pisemna rezygnacja nadal była jednak „aktywna” i właśnie miała „wejść w życie”.

Rzecznik kurii zaznacza: – Dalsze kierownictwo chórem miało zostać powierzone organiście przy parafii św. Mikołaja. Mając na uwadze ostatnie wydarzenia, a także wyrażaną aktualnie przez ks. Adamczyka chęć dalszego prowadzenia chóru, należy poczekać na kolejne decyzje, jakie w tej sprawie podejmie Biskup Tarnowski.

Ks. Ryszard Nowak dodaje, że od 2 lutego biskup Andrzej Jeż odbywa wizytę pasterską w Republice Konga, a zatem decyzji można spodziewać się dopiero po jego powrocie.

Dodajmy, że ks. Stanisław Adamczyk poinformował, że w ostatnim czasie złożył do biskupa pismo, w którym odwołał swoje oświadczenie o rezygnacji z funkcji Dyrygenta Chóru „Pueri Cantores Sancti Nicolai”.

W sobotę w obronie chóru oraz ks. Adamczyka odbyła się bardzo liczna pikieta przed plebanią, a proboszcz spotkał się z delegacją protestujących.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia