R e k l a m a

Rewitalizacja. Jest opinia rzeczoznawcy. Przeszklenia na Rynku raczej nie będzie

-

W czwartek do tarnowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie dotarła opinia rzeczoznawcy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do spraw archeologii w sprawie dodatkowych odkryć przy wykonywaniu inwestycji „Rewitalizacja centrum miasta. Rynek OD-NOWA”.

Przypomnijmy: dwa miesiące temu konserwator zabytków wstrzymał całkowicie wszystkie prace na inwestycji „Rewitalizacja centrum miasta. Rynek OD-NOWA”. W połowie maja do Bochni przyjechał ministerialny rzeczoznawca, ceniona w branży archeolog dr Grażyna Nawrolska.

Rezultatem jej wizyty jest opinia, która w czwartek trafiła do tarnowskiej delegatury małopolskiego konserwatora zabytków.

Rzeczoznawca zalecił poszerzenie badań, nie w pełnym zakresie, ale żeby przebadać jatkę i wieżę na Rynku. Nie zapoznałam się jeszcze z całym pismem, więc nie wiem jakie są zalecenia np. do ulicy Dominikańskiej. Ustosunkujemy się do tej opinii i wyślemy pismo do gminy – powiedziała w rozmowie z Bochnianin.pl Paulina Obara, kierownik tarnowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.

Przeszklenie płyty Rynku w celu pokazania ruin ratusza jest już mało realne, chociaż ostateczna decyzja jest jeszcze przed nami.

Poszczególne części ruin ratusza datowane są na różne okresy. Ludzie nie zdają sobie sprawy, ale nie da się w czytelny sposób pokazać każdej fazy budowy ratusza, a pokazywanie jednej wybranej nie odzwierciedli całej bryły, czy zarysów ratusza. Nie da czytelnego przekazu. To nie będzie prawda, ale tylko część prawdy. Teraz gmina wraz z projektantem pracują, żeby zaznaczyć, w którym miejscu był ratusz. Nie ma jeszcze stuprocentowej decyzji dotyczącej wykonania przeszklenia, ale raczej tego nie będzie – wyjaśniła Paulina Obara.

Możliwe, że fontanna będzie w innym miejscu niż pierwotnie zakładano. Chodzi o uniknięcie kolizji z zabytkami (fontanna wymaga na pewnej głębokości instalacji np. studni). – Jest przygotowywany projekt zamienny, ponieważ płyta Rynku będzie trochę podniesiona, żeby zabezpieczyć zabytki archeologiczne. Nie wiem, czy ona będzie w tej planowanej lokalizacji, czy będzie zmieniana – przyznała Paulina Obara.

Przy okazji Paulina Obara wyjaśniła, że jej nieobecność na ostatniej sesji Rady Miasta Bochnia spowodowana była chorobą. Przypomniała jednak: – Dwa dni wcześniej uczestniczyłam w spotkaniu [w Bochni – przyp. red.], na którym wszystko ustaliliśmy.

Zapewnia również, że ze strony konserwatora zabytków jest „zielone światło” dla kontynuowania prac na ul. Solnej i Sutoris. – Gmina w każdej chwili, od około dwóch tygodni, może wejść i dokończyć ul. Solną i Sutoris – powiedziała portalowi Bochnianin.pl Paulina Obara.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia