W czwartek w Muzeum promocja książki Janusza Paproty „Bochnia i Ziemia Bocheńska. Podróż przez dzieje”

-

W najbliższy czwartek odbędzie się promocja zapowiadanej i wyczekiwanej przez wielu czytelników książki historycznej autorstwa Janusza Paproty pt. „Bochnia i ziemia bocheńska. Podróż przez dzieje”. Spotkanie promocyjne rozpocznie się o godz. 17.30 w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni.

Jak możemy przeczytać na okładce tego obszernego dzieła, książka powstała z pasji i szacunku do historii – zwłaszcza historii lokalnej. Jej autorem jest znany bocheński historyk – Janusz Paprota, który od dwudziestu lat z sukcesem popularyzuje wiedzę o dziejach Bocheńszczyzny na portalu Historia Ziemi Bocheńskiej. Dzieło jest pierwszym od ponad 40 lat tak bogatym kompendium wiedzy o historii Bochni i ziemi bocheńskiej. I choć publikacja nie ma charakteru monografii, lecz jest subiektywnym wyborem tematyki od pradziejów do współczesności, to ilość i różnorodność przedstawionych tu zagadnień odbiega od standardowej zawartości książki historycznej.

W przeciwieństwie do wydanej w 1980 roku monografii pod red. Feliksa Kiryka i Zygmunta Ruty zatytułowanej Bochnia. Dzieje miasta i regionu, autor oraz wydawca postanowili tym razem stworzyć książkę poświęconą dziejom Bocheńszczyzny nie w formie trudnego, nieprzystępnego dzieła naukowego lecz popularnonaukowego, przeznaczonego dla możliwie szerokiego grona czytelników. Historia Bochni i regionu jest tu pokazana barwnie i ciekawie, bez nadmiernego aparatu naukowego, ale w oparciu o szeroką i rzetelną bazę źródłową. Książka napisana jest z lekkością i polotem, który nie zawsze towarzyszy dziełom historycznym. Jej lektura wciąga, a atrakcyjna szata graficzna czyni ją jeszcze przyjemniejszą.

Wydanie książki zbiegło się z jubileuszem 770-lecia lokacji Bochni i stanie się zapewne jednym z ważniejszych wydarzeń obchodów jubileuszowych. Jak podkreśla wydawca – Wydawnictwo Regis – książkę byłoby o wiele trudniej wydać, gdyby nie wsparcie wielu instytucji – samorządów i firm. – Za wsparcie finansowe w postaci zamówienia części nakładu i objęcia patronatem niniejszej książki dziękujemy: Starostwu Powiatowemu w Bochni, Miastu Bochnia, Miastu i Gminie Nowy Wiśnicz, Gminie Rzezawa, Gminy Łapanów, Gminie Żegocina oraz Gminie Lipnica Murowana. Gorące podziękowania składamy również firmom, które poprzez wsparcie naszego przedsięwzięcia stały się jego Partnerami. Są to: Społem PSS w Bochni, DanDav, Igloo, Galeria Rondo oraz Kopalnia Soli Bochnia – wylicza Anita Własnowolska-Bielak z Wydawnictwa Regis.

Na czwartkowym spotkaniu promocyjnym w muzeum można będzie nie tylko posłuchać autora opowiadającego o pracy nad książką, ale też zdobyć jego dedykację. Na spotkaniu przewidziana jest też sprzedaż książki w promocyjnej cenie. Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Wydawnictwa Regis. Na zachętę wydawnictwo udostępniło tam również jeden pełny artykuł. Można go przeczytać w zakładce aktualności (https://www.wydawnictwo-regis.pl/aktualnosci/). W sprzedaży książka będzie dostępna od piątku 17 marca. Można ją będzie nabyć m.in. w galerii Kopalnia Sztuki Bochnia (Rynek 16), Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni oraz w księgarni internetowej Wydawnictwa Regis.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

marzec, 2023