R e k l a m a

Małopolski Sejmik przyjął apel w obronie dobrego imienia JP II

-

Radni Sejmiku Województwa Małopolskiego przyjęli w poniedziałek apel „w sprawie poszanowania godności i obrony dobrego imienia świętego Jana Pawła II – Patrona Małopolski”. Osiem osób nie wzięło udziału w głosowaniu: – Niesłusznym jest poddawanie pamięci św. Jana Pawła II politycznej grze – mówił Jacek Krupa z PO.

Projekt apelu przygotował klub radnych Prawo i Sprawiedliwość.

– Niech usłyszy to cała Polska i świat: sprzeciwiamy się podważaniu świętości życia i nauczania Papieża Polaka! Wzywamy wszystkich do poszanowania godności i dobrego imienia naszego świętego patrona. Jesteśmy dumni, że Papież Polak jest patronem Województwa Małopolskiego, ale też wielu samorządów, instytucji i organizacji – podkreślono w dokumencie (pełna treść poniżej).

Głosowanie poprzedziła krótka dyskusja, głos zabrał m.in. Jacek Krupa (Platforma Obywatelska): – Sprzeciwiamy się podważaniu dobrego imienia św. Jana Pawła II. Niesłusznym jest jednak poddawanie pamięci św. Jana Pawła II politycznej grze. Projekt apelu jest elementem tej gry, zupełnie niepotrzebnie. Słowami i czynami dawaliśmy wielokrotnie przykład jaki jest nasz stosunek do św. Jana Pawła II – przekonywał.

Zwrócił także uwagę, na stanowisko Episkopatu Polski, w którym wskazano konieczność powołania zespołu, który przebada archiwa państwowe i kościelne pod kątem tego, jak w przeszłości wyglądała praktyka rozwiązywania problemów związanych z przestępstwami seksualnymi niektórych duchownych wobec małoletnich. – Te sprawy powinny być wyjaśnione, ale to nie Sejmik powinien wyjaśniać, my swoje świadectwo daliśmy wcześniej – powiedział Jacek Krupa. – Uważamy, że upolitycznianie tego temu nie służy. Każdy z radnych podejmie decyzję samodzielnie. Jan Paweł II był największym Małopolaninem, jesteśmy mu za to wdzięczni – dodał.

Wojciech Kozak (PSL) podkreślił natomiast: – Używanie polityki, a nawet dyskusja na temat na ile Jan Paweł II jest święty jest dalece niewłaściwe. Klub PSL będzie głosował za apelem, ale uważamy, że jest to niepotrzebne wobec wiary, przekonań, wobec pokolenia, które zostało wychowane przez św. Jana Pawła II.

Apel poparło 31 radnych. Osiem osób nie wzięło udziału w głosowaniu.


Apel Sejmiku Województwa Małopolskiego
z dnia 27 marca 2023

22 października 1978 roku podczas mszy inaugurującej pontyfikat, Ojciec Święty Jan Paweł II wypowiedział historyczne: „Nie Lękajcie się!”. Wlał na nowo w serca milionów ludzi na całym świecie, także w serca milionów Polaków, otuchę i nadzieję. Nie mamy wątpliwości, że to także Jemu w znacznym stopniu zawdzięczamy te fundamentalne zmiany w naszej części Europy, które u progu lat 90. XX wieku sprawiły, że nasza Ojczyzna stała się krajem wolnym i suwerennym.

Każda z Jego pielgrzymek do Ojczyzny była dla nas czasem niezwykłych rekolekcji, okazją do przemyślenia na nowo naszego życia, postawy wobec świata, wobec bliźnich. Był dla nas prawdziwym ojcem i nauczycielem. W Zakopanem, 6 czerwca 1997 roku usłyszeliśmy od Niego słowa: „na was zawsze można liczyć”, które tak mocno zakorzeniły się w naszych sercach.

Dzisiaj nie możemy pozostać obojętni. Niech usłyszy to cała Polska i świat: sprzeciwiamy się podważaniu świętości życia i nauczania Papieża Polaka! Wzywamy wszystkich do poszanowania godności i dobrego imienia naszego świętego patrona. Jesteśmy dumni, że Papież Polak jest patronem Województwa Małopolskiego, ale też wielu samorządów, instytucji i organizacji.

Po przeszło 25 latach przypominamy słowa Hołdu Górali Polskich: przyrzekamy, jak ten krzyż na Giewoncie, mocno trwać w wierze i tradycji.

Święty Janie Pawle II Wielki – nie lękamy się!

Otrzymują:
– Prezydent RP;
– Prezes Rady Ministrów RP;
– Marszałek Sejmu RP;
– Marszałek Senatu RP;
– Parlamentarzyści z Małopolski;
– Wójtowie, Burmistrzowie i Prezydenci Miast w Małopolsce;
– Metropolita Krakowski

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

marzec, 2024