R e k l a m a

Przy szpitalu w Bochni otwarto Centrum Ratownictwa Medycznego – ZDJĘCIA

-

We wtorek otwarto Centrum Ratownictwa Medycznego zlokalizowane przy Szpitalu Powiatowym w Bochni. Obiekt o powierzchni ok. 300 m kw. z dwupoziomowym parkingiem kosztował ponad 2 mln zł.

Uroczystego otwarcia obiektu dokonali wojewoda małopolski Łukasz Kmita, starosta bocheński Adam Korta i Sylwia Szewczyk, ratowniczka medyczna z bocheńskiego szpitala. Ponadto w otwarciu wzięli udział m.in. wicewojewoda Ryszard Pagacz, wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron, posłowie Stanisław Bukowiec, Urszula Augustyn, Piotr Sak, Józefa Szczurek-Żelazko, senator Włodzimierz Bernacki.

W czasie pandemii zrodziła się idea modernizacji pomieszczeń dla ratownictwa medycznego. Wynikło to głównie z tego, że brakowało nam miejsca do dezynfekcji, pomieszczenia sanitarnego, śluzy sanitarnej, gdzie ratownik mógłby bezpiecznie się przebrać i przygotować do kolejnego wyjazdu. Idea remontu powstała wcześniej, jeszcze w poprzedniej kadencji rady powiatu, pan poseł Stanisław Bukowiec (jako radny powiatu bocheńskiego – przyp. red.) wielokrotnie wskazywał, żeby zwrócić na to uwagę – mówił Jarosław Kycia, dyrektor Szpitala Powiatowego w Bochni.

Kilka lat temu, gdy Rada Powiatu w Bochni obdarzyła mnie zaufaniem wybierając na starostę bocheńskiego i również moich kolegów z zarządu powiatu. Wtedy wspólnie razem jeszcze z udziałem przewodniczącej rady Bernadetty Gąsiorek, zastanawialiśmy się jakie zadania dla nas w tej kadencji będą priorytetowe. Samorząd powiatowy ma przypisanych szereg zadań, ale uznaliśmy, że zdrowie i służba zdrowia to jest priorytet. (…) Mówię o tym dlatego, bo gdy państwo podsumujecie sobie zestawienia z tych 4,5 lat – a do końca tej kadencji został jeszcze rok – to wydaliśmy sporo środków, tj. kilkadziesiąt mln zł na bocheński szpital, na służbę zdrowia – zaznaczył Adam Korta, starosta bocheński.

Na terenie powiatu bocheńskiego jest pięć zespołów ratownictwa medycznego, dwa w samej Bochni, są też w Muchówce, Trzcianie i Drwini. Bardzo sprawne działanie ratowników, dziękuję za to, nieprzekroczone czasy przejazdów. Ministerstwo bardzo szczegółowo zleca analizy i ten system, który działa na terenie powiatu bocheńskiego, jest doskonale zorganizowany – powiedział Łukasz Kmita, wojewoda małopolski.

Podczas otwarcia wręczono państwowe odznaczenia. Krzyże zasługi w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczył wojewoda Łukasza Kmita. Złoty krzyż zasługi odebrał Tomasz Porębski, natomiast srebrne krzyże Aneta Śledniawa, Bartłomiej Czyż i Sebastian Lewandowski. Ponadto w imieniu ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wojewoda wręczył dyrektorowi szpitala Jarosławowi Kyci odznakę honorową „Za zasługi dla ochrony zdrowia”. Dodatkowo niektóre osoby otrzymały podziękowania od dyrektora szpitala.

Spotkanie zakończył pokaz ratownictwa medycznego przygotowany przez ZRM pod kierunkiem Bartłomieja Czyża.


Centrum Ratownictwa Medycznego to budynek o powierzchni ponad 300 m kw. ze specjalnie zaprojektowaną śluzą do dezynfekcji, dyspozytornią, pomieszczeniami socjalnymi dla ratowników oraz dużą salą szkoleniową. Ponadto jest zadaszony parking dla karetek oraz na dachu parking na kilkanaście pojazdów.

Do CRM zostaną przeniesieni wszyscy ratownicy z Zespołu Ratownictwa Medycznego, a także obsługujący transporty medyczne międzyszpitalne i te zlecone przez placówki POZ.

Inwestycja realizowana przez szpital kosztowała ponad 2 mln zł.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia