R e k l a m a

Bochnia zwróci ok. 600 tys. zł dotacji otrzymanej na zakup autobusów

-

Władze Bochni zrezygnowały z rozpisania ponownego przetargu na zakup autobusów do komunikacji zbiorowej. Konsekwencją decyzji będzie zwrot części otrzymanej dotacji – formalnie nieprzyjęcie dotacji w pełnej wysokości. Za resztę kwoty tabor BZK zostanie wzbogacony o cztery pojazdy.

Przypomnijmy: kilka miesięcy temu urzędnicy zdecydowali o częściowym unieważnieniu przetargu na zakup autobusów do transportu zbiorowego w Bochni. W dwóch częściach przetargu (na zakup czterech autobusów spalinowych) jako wygrane wskazano dwie oferty na łączną kwotę ponad 3,3 mln zł, a trzecią część (na zakup trzech pojazdów elektrycznych) unieważniono.

Na zakup wszystkich autobusów Bochnia otrzymała z Polskiego Ładu ok. 3,2 mln zł. Teraz okazuje się, że część dotacji nie zostanie przyjęta.

Nadrzędnym celem była możliwość pozyskania dotacji na zakup uzupełniający taboru autobusowego dla BZUK-u. W wyniku uzyskanej dotacji spodziewaliśmy się zakupić cztery autobusy, które obsługiwałyby sieć komunikacji miejskiej, ale pojawiła się okoliczność taka, że kwota, którą mieliśmy zapłacić za te autobusy nie wyczerpywała całej dotacji i wkładu własnego. Wówczas wpadliśmy na pomysł, aby wykorzystać te pieniądze i nie zwracać dotacji, żeby wzbogacić miejski transport o trzy mniejsze pojazdy, ale elektryczne. To byłoby dobre doświadczenie jak pojazdy elektryczne sprawują się na takim terenie jak Bochnia, bo nie jest to miasto położone na równinie – powiedział w rozmowie z Bochnianin.pl Stefan Kolawiński, burmistrz Bochni.

W wyniku przetargu okazało się, że nie ma w ofercie pojazdów, które nas interesują. Powtórzyliśmy postępowanie przetargowe i znowu się okazało, że w ofercie nie będzie tych pojazdów elektrycznych. Wobec zagrożenia iż cena pojazdów podstawowych pójdzie w górę, zrezygnowaliśmy z kolejnego powtórzenia przetargu. W tym układzie wyszło na to, że możemy nabyć cztery pojazdy dla komunikacji miejskiej za kwotę mniejszą niż dotacja i wkład własny, ale to niestety generuje konieczność zwrotu części dotacji w wysokości ok. 600 tys. zł przyznał burmistrz Stefan Kolawiński.

Jest to problem, bo każdy grosz, który się pojawia powinien być zagospodarowany, natomiast procedura jest taka, że po to, żeby wykorzystać te pieniądze musielibyśmy powtórzyć przetarg, a to wiązałoby się z ryzykiem, że mogłoby nam nie wystarczyć na ten podstawowy zakup. W takich okolicznościach postanowiłem podjąć decyzję o zakończeniu tego postępowania i konieczności zwrócenia tych środków, które były dostępne – dodał Stefan Kolawiński.

Nowe autobusy mają wkrótce trafić do Bochni.Powinny do nas trafić w połowie sierpnia br. Część autobusów, które obecnie jeżdżą będzie nadal wykorzystywana, a część zostanie wycofana – przekazał burmistrz Stefan Kolawiński.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc