R e k l a m a

Bochnia. Podpisano umowę z wykonawcą rewaloryzacji Plant Salinarnych

-

W czwartek burmistrz Bochni podpisał umowę z wykonawcą rewaloryzacji Plant Salinarnych. Prace mają ruszyć w najbliższych tygodniach, a zakończyć się do 1 września 2024 r. Koszt zadania to ponad 16 mln zł.

Jak już informowaliśmy w drugim przetargu na to zadanie oraz po przeprowadzonych negocjacjach magistrat wyłonił wykonawcę. Jest nim firma Krisbud Sp. z o.o. z Trzebini, która wykona inwestycję za kwotę 16 179 420 zł. Dodajmy, że Bochnia otrzymała promesę dotacyjną z Polskiego Ładu w wysokości prawie 12 mln zł.

W tym roku zaczynamy prace, które – mam nadzieję – szczęśliwie zakończymy w przyszłym roku, ku – moim zdaniem – radości wielu mieszkańców i tych osób, które będą nas odwiedzać – powiedział w czwartek Stefan Kolawiński, burmistrz Bochni.

Gospodarz miasta nawiązał do tematu wycinki drzew, przypominając, że decyzje będą podejmowane na bieżąco.

Zakres prac jest znaczący, natomiast to co jest najbardziej bulwersujące, czy wątpliwe, będziemy starać się rozwiązywać na bieżąco, zgodnie z tymi deklaracjami, które padły. (Będziemy) na placu budowy na bieżąco analizować sytuację jeśli chodzi o stan drzewa, czy będzie konieczność jego wycięcia, czy też nie. Trzeba wziąć pod uwagę, że niektóre drzewa na Plantach są w dobrym stanie fizycznym, a są zakwalifikowane do wycięcia. Wiele osób dąży do likwidacji niektórych pozycji. Myślę, że warto się nad tym zastanowić pod względem bezpieczeństwa. To i stan techniczny będą decydować, która pozycja będzie usuwana. Natomiast chcielibyśmy jak najmniej – podkreślił burmistrz Stefan Kolawiński.

Prace powinny ruszyć w najbliższych tygodniach. Kiedy dokładnie?

To zależy od procedur. Po podpisaniu umowy będziemy wnioskować do miasta o pełnomocnictwa, aby wystąpić do konserwatora (zabytków) o możliwość prowadzenia prac archeologicznych. Po uzyskaniu tej decyzji możemy wbić łopatę w ziemię, taka jest procedura. To może trwać tygodnie, a może miesiące, ale zakładam, że potrwa jak najszybciej i myślimy, że uda nam się wejść na budowę jeszcze w czerwcu – powiedział Łukasz Głuch, prezes zarządu spółki Krisbud.

Zawsze w tego typu inwestycjach zaczynamy od prac konstrukcyjnych, uzbrojenia terenu i sukcesywnie postępujące prace z zaawansowaniem drogowym i na końcu wykończenie, czyli nasadzenia zieleni, trawniki itp. W tym roku przewidujemy wejść na wszystkie fronty. Zaczniemy od konstrukcji fontanny, uzbrojenia energetycznego, teletechnicznego, sieci wodociągowych. Może uda nam się też naprawić kanał deszczowy i sukcesywnie alejki – przekazał Łukasz Głuch.

Termin wykonania określono na 15 miesięcy liczone od dnia podpisania umowy, czyli rewaloryzacja powinna zostać zakończona do 1 września 2024 roku.

Inwestycja obejmuje m.in. remont i przebudowę istniejących alei, budowę nowych alei, likwidację placu zabaw, budowę fontanny, budowę placu wraz z kompozycją roślinną, przebudowę i rozbudowę oświetlenia terenu, sieci energetycznej, przyłączy i sieci wodociągowych, kanalizacji sanitarnej i opadowej, budowę sieci teletechnicznej, wymianę i budowę elementów małej architektury, wycinkę, zabiegi pielęgnacyjne oraz nowe nasadzenia zieleni wysokiej, krzewów oraz zieleni niskiej.

W porównaniu z pierwotnymi planami, zrezygnowano m.in. z multimediów przy fontannie, rozbiórki drogi dojazdowej do Szkoły Podstawowej nr 2 od ul. Czackiego, konserwacji płaskorzeźby św. Mikołaja i figury św. Jana Nepomucena, instalacji ławki multimedialnej i kiosku multimedialnego. Na razie nie będzie też rzeźby górnika z koniem kopalnianym, a altana nie będzie odnawiana.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc